ARTICOLE

Vrei sa angajezi un inginer electric? Iata cum poti scrie un anunt atractiv

Ai nevoie de un inginer electric si nu stii cum sa scrii cel mai bun anunt? Iata un model de anunt pe care-l poti adapta in functie de cerintele tale, iar la angajarea persoanei potrivite il poti folosi ca fisa de post.

Rolul si importanta unui inginer electric

Un inginer electric se ocupa de proiectarea, dezvoltarea si testarea de dispozitive electrice, dar si de testarea de dispozitive si echipamente electrice, inclusiv sisteme de comunicatii, generatoare de energie, motoare, sisteme de navigatie si sisteme electrice pentru automobile sau aeronave. Acesta este responsabil cu supravegherea intregului proces de fabricatie al dispozitivelor si indrumarea mesterilor atunci cand este nevoie.

Model de anunt de angajare pentru inginer electric

Acum ca ai aflat care este rolul si importanta unui inginer electric poti scrie un anunt de angajare atractiv.

Responsabilitatile unui inginer electric:

Cerinte:

Evalueaza sistemele, produsele, componentele si aplicatiile electrice prin proiectarea si desfasurarea programelor de cercetare, aplicand notiunile despre electricitate pe care le-a invatat in facultate.

Testeaza noile produse electrice si creeaza metode de testare care sa poata fi folosite de persoanele calificate.

Dezvolta noi produse electrice prin studierea cerintelor pietei, a clientilor.

Urmareste indeaproape modul in care acestea sunt fabricate, de la fabricarea primei piese, la asamblarea corecta a acestora si pana la ambalare. Se asigura ca se respecta toate cerintele, iar produsele finite nu au cusur.

Testeaza pin repetate randuri produsele pentru a le aduce imbunatatiri, cand este necesar.

Asigura calitatea produselor prin proiectarea metodelor de testare electrica; testarea produselor finite si a capacitatilor sistemului.

Pregateste rapoartele de produse prin colectarea, analizarea si sintetizarea informatiilor si tendintelor.

Furnizeaza informatii de inginerie raspunzand la toate intrebarile si solicitarile subalternilor si superiorilor.
Mentine reputatia produsului si a companiei prin respectarea tuturor legilor si reglementarilor de stat.
Mentine echipamentul de lucru operational, respectand instructiunile producatorului si procedurile stabilite. Solicita servicii de reparatii cand situatia o impune.

Se asigura de finalizarea la timp a proiectelor prin instruirea si indrumarea tehnicienilor.

Isi imbunatteste in permanenta cunostintele in domeniu prin studierea concurentei, a tendintelor, a cerintelor clientilor, dar si prin participarea la targuri si cursuri de specialitate.

Competente si calificari:

Sisteme electronice, Depanare electronica, Proiectare electronica de testare, Management de proiect, bune capacitati de concentrare, experienta in proiectarea bazelor de date, Analiza informatiilor, Raportarea rezultatelor cercetarii, Atentie la detaliu, Inovare, bune cunostinte de lucru cu calculatorul, engleza- nivel avansat.

Beneficii oferite:

Salariu motivant (in functie de cunostinte si experienta).
Stabilitate, mediu de lucru placut si o atmosfera relaxata.

Desigur, poti enumara orice alte beneficii le oferi angajatilor.

Descrierea companiei

La final se cere o scurta descriere a companiei, astfel incat viitorul angajat sa stie pentru cine urmeaza sa lucreze.