MANAGER DE PROIECT SAU O CARIERA FARA LIMITE

ARTICOLE

Trăim într-o lume competitivă, în care afacerile de succes nu generează doar profit imediat, ci au și o viziune sustenabilă pe termen mediu și lung.

Marile organizații, dar și micii antreprenori au nevoie să se bazeze pe un om cheie, iar acela este managerul de proiect.

Dar ce este managementul de proiect?

Înainte de a vedea cum trebuie să fie un project manager, o să definim ce înseamnă managementul unui proiect.

Managementul de proiect presupune planificarea unui proiect și organizarea resurselor acestuia, urmărirea derulării lui până la atingerea scopului pentru care a fost creat, obiectiv care va genera un profit imediat sau în perspectivă, limitat sau în flux constant.

Poate implica o activitate unică sau proiecte multiple, convergente, iar resursele gestionate includ oameni, bani și proprietate intelectuală.

Iar pentru ca un proiect să fie bine structurat, derulat într-un buget optim și finalizat la timp, o companie are nevoie de un manager de proiect.

Care este rolul unui project manager?

Un manager de proiect este omul responsabil pentru obiectivul proiectului - activitate care întotdeauna rezolvă o problemă reală a companiei sau a domeniului în care activează aceasta - , conduce echipa de proiect, gestionează resursele întregii activități și își asumă atât succesul, cât și eșecul unui proiect.

A învăța cum să fii un bun project manager este o excelentă cale prin care poți să devi indispensabil pentru orice companie sau organizație.

Premium Teaching vine în întâmpinarea dorinței tale de a-ți duce cariera la un nivel superior și îți pune la dispoziție cel mai complex curs de manager de proiect de pe piața de cursuri de formare și de specializare profesională, susținut de profesioniști în domeniul managementului, autorizat și recunoscut de către Ministerul Muncii şi Ministerul Educației.

Responsabilitățile unui manager de proiect!

Indiferent de domeniul de activitate al unei companii, de la industrie, la servicii, managerul de proiect tinde să aibă aproximativ aceeași sarcină: să ajute la definirea obiectivelor și fazelor proiectului și să determine când vor fi finalizate diferitele componente ale acestuia și de către cine.

De asemenea, creează proceduri de control ale calității pentru a se asigura că rezultatele respectă anumite standarde impuse de domeniul de activitate și de legislația în vigoare.

Ciclul de viață al unui proiect începe cu inițializarea acestuia, continuă cu planificarea, executarea și se încheie cu monitorizarea și obținerea rezultatelor propuse la momentul zero.

Iar fazele de management de proiect se intersectează cu domenii de cunoaștere care includ integrarea, domeniul de aplicare, timpul, costul, calitatea, resursele umane, comunicarea, achizițiile și managementul părților interesate.

Abilitățile unui responsabil de proiect!

Un bun conducător de proiect  are nevoie de mai mult decât de cunoștințe tehnice. Rolul său  necesită și o serie de abilități non tehnice, care țin de inteligența emoțională și de o educație permanentă și care, cel mai adesea, determină dacă un manager de proiect va ajunge în top - iar proiectul - va fi un succes.

Project managerul este esențial să aibă cel puțin 7 abilități non tehnice: leadership, motivație, comunicare, organizare, prioritizare, rezolvarea problemelor și adaptabilitate.

Împreună cu cunoștințele tehnice necesare, aceste atribute îl vor ajuta pe responsabilul de proiect să se adapteze la dinamica unui proiect.

Managerii de proiecte extrem de eficienți devin parteneri strategici de afaceri, de care depinde profitul unei organizații și, de aceea, trebuie să fie capabili să gestioneze inclusiv situații neprevăzute și complicate.

Manager de proiect, mai mult decât carieră!

A deveni omul care transformă în realitate toate datele de pe hârtie ale unui plan care să aducă o afacere cu un pas înaintea alteia, înseamnă mai mult decât a-ți însuși competențele acestei meserii, înseamnă a trăi planificat, organizat și cu viziune.

Recompensele pe care le vei avea dintr-o carieră în managementul de proiect depășesc cu mult un salariu generos.

Abilitățile pe care le vei dobândi și experiența fiecărui proiect dus la bun sfârșit îți vor deschide calea către o abordare a vieții dintr-o perspectivă complexă și superioară.

De asemenea, vei avea ocazia să studiezi  fiecare aspect al unei afaceri și provocările cu care se confruntă în fiecare zi.

O să știi exact de ce este nevoie pentru a transforma o idee de la rezumarea ei abstractă, la execuție. Vei deveni un maestru al prioritizării și multitaskingului, iar comunicarea la toate nivelurile, de la colegi, la șefi și la investitori, va fi o a doua ta natură.

Iar pentru anticiparea și prevenirea riscului vei dezvolta cel de al șaselea simț.

Managerul de proiect, poate cel mai bine plătit angajat!

Dacă nu ești convins, încă, că managementul proiectelor este cariera potrivită pentru tine, iată și un foarte bun motiv pentru care să alegi să devi project manager, cel financiar: vei fi angajatul cu valoarea cea mai tangibilă, pentru că totul se reduce la cifre, iar câștigul tău va fi direct proporțional cu banii pe care compania îi va câștiga în urma faptului că tu vei eficientiza fluxul de lucru al acesteia și extinderea ei pe verticală și pe orizontală.

Este managerul de proiect o carieră a viitorului?

Cu siguranță că DA!

Oportunitățile de afaceri cresc mai ales zona legată de tehnologie.

Estimările specialiștilor în recrutare arată că angajatorii din întreaga lume vor avea nevoie de 87, 7 milioane de noi persoane cu rol decisiv în derularea proiectelor, până în anul 2027. Iar dacă aceste poziții nu vor fi ocupate de oameni bine pregătiți, motivați și cu o gândire unică și complexă, mediul de afaceri la nivel global va pierde în jur de 208 miliarde de dolari.

În următorii 10 ani, cererea va fi uriașă în industria Hi-tech, în cea medicală, dar și în serviciile de comunicare, finanțe, asigurări, marketing.

Strategia  oricărui business va fi orientată către proiect, așadar, nu mai sta pe gânduri și alege să te specializezi ca și proiect manager alături de experții în training profesional ai Premium Teaching.

O certificare recunoscută pe piața muncii de către Ministerul Muncii și Ministerul Educației, este un avantaj real în discuția cu un potențial angajator și primul pas către o carieră de succes, cu multiple avantaje și satisfacții pe termen lung, o carieră în care nu există plafonare, ci doar noi și noi praguri de dezvoltare.

Â