ARTICOLE

Invata cum sa scrii un anunt de angajare! Ce trebuie sa faca un web developer

Nu ai experinta in crearea de anunturi de angajare, dar iti doresti sa scrii cel mai bun anunt? Echipa MyJob.ro iti vine in ajutor si ti-a pregatit o serie de articole cu template-uri pentru anunturi de angajare. Mai mult, acestea pot fi folosite apoi si ca fisa de post.
Ce importanta are un web developer si cum se scrie un anunt de angajare pentru acest post?

Rolul si importanta unui web developer

Web developerul este acea persoana care creeaza programe si aplicatii pentru site-uri si este capabil sa construiasca un site de la zero. Acesta poate scrie un cod unic, personalizat, in functie de tematica site-ului.
Diferenta dintre web designeri si web developeri
Web designerii si web developerii au acelasi scop: sa creeze un site sau o aplicatie care sa impresioneze si sa atraga cat mai multi utilizatori. Cu toate acestea, cei doi fac lucruri diferite. Web designerii se ocupa in principal de partea estetica a site-ului sau aplicatiei in timp ce web developerii sunt programatorii care creeaza programe si aplicatii pentru site-uri.

Model de anunt de angajare pentru web developer

Acum ca am aflat care este importanta si rolul unui web developer, putem scrie un anunt de angajare. Iata ce responsabilitati are acesta si ce trebuie sa stie sa faca.

Responsabilitati:

Un web developer este responsabil pentru proiectarea, codarea si modificarea site-urilor, de la aspect la functionalitate, in functie de cerintele clientului. Acesta trebuie sa creeze site-uri care sa aiba un design prietenos si o navigare usoara.

Cerinte:

Ce ne dorim de la tine:
• O buna comunicare cu clientii, cu managementul precum si capacitatea de a aplica cele mai bune tehnicile pentru rezolvarea problemelor aparute.
• Experienta in a lucra cu interfeta Web-Interface Design (UI) / SOAP si abilitatea de a lucra cu browsere incrucisate.
• Cunostinte bune ale functiilor si standardelor web generale.
• Colaborare constanta cu sefii si colegii.
• Experientain planificarea si livrarea de platforme software folosite pentru multiple produse si unitati organizationale.
• Experienta in a lucra cu aplicatii web, dar si cu limbaje de programare precum: HTML, CSS, JavaScript, JQuery si API.
• Este importanta experienta de lucru cu aplicatiile de proiectare cu Web Services (REST, SOAP, etc.).
• Intelegerea principiilor de securitate si a modului in care se aplica acestea in comertul electronic.

Competente si calificari:

JavaScript, JQuery, HTML, HTML5, CSS, CSS3, Web-Interface Design (UI) / SOAP, dezvoltarea continutului multimedia, API , abilitati de programare web, comert electronic, capacitatea de lucru in echipa.

Beneficii oferite:

• Salariu motivant (in functie de cunostinte si experienta).
• Stabilitate, mediu de lucru placut si o atmosfera relaxata.
Desigur, poti enumara orice alte beneficii le oferi angajatilor.

Descrierea companiei

La final se cere o scurta descriere a companiei, astfel incat viitorul angajat sa stie pentru cine urmeaza sa lucreze.