Sales Engineer Laboratory

Dr.Pendl & Dr.Piswanger Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru, o companie ungara, nou intrata pe piata din Romania, activa pe piata tehnologiei de transmitere a datelor,calculatoarelor industriale si a tehnicii de laborator este in cautarea unui Area Sales Manager pentru partea de tehnica de laborator care sa dezvolte departamentul de vanzarii.

Responsabilitati:
Furnizarea de informatii despre produsele promovate de companie, preturile practicate, ofertele promotionale catre clientii gestionati;
Oferirea serviciilor de consultanta in ceea ce priveste achizitionarea produselor companiei propunandu-i acestuia cele mai bune solutii in colaborare cu departamentul tehnic;
Negocierea conditiilor si termenelor contractuale cu clientii din portofoliu;
Realizarea unui management calitativ al relatiei cu clientii pe care ii are in portofoliu;
Atragerea de clienti noi, ca urmare a initiativei si demersurilor proprii, cu suportul coordonatorului direct;
Mentinerea la zi a “fisei clientului”, pentru conturile pe care le gestioneaza;
Informarea continua asupra produselor si echipamentelor pe care le distribuie compania;
Reprezentare a companiei la targuri, expozitii, evenimente specifice domeniului.

CERINTE

Studii superioare tehnice, sunt de preferat facultatile cu profil (Faculatea Chimie - Fizica sau Politehnica);
Disponibiliate deplasare 30% din timp.
Minim 1 an de experienta in vanzare echipamente laborator;
Limba engleza – scris si vorbit foarte bine;
Foarte bune abilitati de comunicare, usurinta in initierea si sustinerea facila a relatiilor interpersonale;
Ambitie, orientarea spre rezultate imediate (transpuse inclusiv in plan financiar) si capacitate de automotivare;
Gandire logica, structurata, memorie peste medie, usurinta in a invata noi cunostinte de factura tehnica;
Spontaneitate, atitudine proactiva si pozitiva.

BENEFICII OFERITE

1- Telefon Mobil
2- Laptop
3- Masina full time dupa perioada de proba ( 3 luni)
4- Salariu Fix + Comision
5- Training specializat la Sediul Central

Dr.Pendl si Dr. Piswanger Romania este o reputata companie de consultanta in domeniul resurselor umane, specializata in recrutare si servicii complete auxiliare recrutarii, parte a retelei P&P, infiintata in 1980 in Viena.
Decisiv pentru succesul nostru este succesul dumneavoastra!