Manager Roaming

Cosmote Telecommunications

Job expirat

RESPONSABILITATI

RAPORTEAZĂ: Divizia Produse si Dezvoltarea Afacerii Romania

SCOP: Coordoneaza implementarea strategiei comerciale de roaming, activitatea de identificare a oportunitatilor noi de colaborare in aria Roaming, serviciile internationale mobile (SMS Interworking, A2P SMS, tranzit SMS, parteneriate OTT, etc) precum si relatia cu noii operatori in conformitate cu politica si obiectivele strategice ale companiei, urman tendintele la nivel mondial si conditiile specifice din piata.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
Este responsabil de asigurarea performantei optime a “traffic steering”, asigurarea nivel “margin” pentru outbound Roaming si pentru inbound roaming, optimizarea costurilor provideri Roaming (“best price/best quality”),
Propune si coordoneaza implementarea strategiei comerciale de roaming in stransa relatie cu obiectivele companiei, implicand toate partile necesare;
Identifica oportunitati noi de colaborare in aria de Roaming si servicii internationale mobile (SMSIW, A2P, tranzit, OTT, etc), definind optiunile optime cu scopul asigurarii unor beneficii comerciale complete pentru companie;
Supervizeaza relatia cu noii operatori pentru negocierea acordurilor internationale de Roaming, pentru a asigura aplicarea strategiei predefinite de Roaming la nivel de companie;
Supervizeaza negocierea acordurilor pentru serviciile de Roaming si sprijina specialistii de roaming in negocierea clauzelor dificile si neobisnuite din aceste acorduri, schimba informatii de baza si se coordoneaza cu celelalte departamente implicate in privinta pasilor de pre-lansare si a masurilor care trebuiesc luate cu scopul de a evita blocajele in activitatea uzuala;
Coordoneaza solutionarea disputelor cu partenerii de roaming in legatura cu orice clauza a contractului, inclusiv disputele in legatura cu taxarea;
Supervizeaza mentinerea bazei de date de Sim-uri de test, precum si administrarea Sim-urilor de test pentru a asigura inregistrari corecte si exacte;
Supervizeaza coordonarea ordonarii link-ului de semnalizare, conexiunile GRX, planificarea testelor Inter-Working Roaming Expert Group (IREG) si performanta, planificarea testelor Transferred Account Data Interchange Group (TADIG) si performanta;
Supervizeaza negocierea Acordurilor pentru SMS Transit sau Hubing, administreaza faza pre-comerciala si comerciala a acordurilor SMS/ MMS Inter-working si urmareste efectuarea reconcilierilor pentru acestea;
Negociaza sau supervizeaza dupa caz negocierea de parteneriate inrernationale cu agregatori sau furnizori servicii OTT (Over The Top) pentru atragerea de venituri aditionale;
Identifica nevoile specifice de business si comerciale, caracteristicile tehnice, disponibilitatea, oportunitatea si costurile asociate in vederea definirii de noi produse de roaming pentru a fi lansate;
Supervizeaza negocierea si administrarea acordurilor cu furnizorii de servicii de Roaming si cu Casa de Clearing cu scopul de a asigura costuri optime pentru aceste servicii;
Coordoneaza activitatea de raportare asigurandu-se ca personalul din subordine pregateste rapoarte periodice zilnice /saptamanale / lunare/anuale pentru activitatile din responsabilitatea sa si face predictii in privinta trendurilor si evolutiilor;
Supervizeaza conceperea textului de baza care sa fie transmis catre structura de Marketing in legatura cu descrierea serviciilor de Roaming si orice alt text de Roaming pentru expediere si publicitate;
Supervizeaza dezvoltarea si livrarea de cursuri pentru structurile Customer Care si Vanzari in privinta produselor/serviciilor de Roaming
Actioneaza ca punct principal de contact si de escalare pentru Acordurile de Roaming si in relatie cu furnizorii de servicii Roaming / partenerii Departamentului Roaming;

CERINTE

Studii:
Diploma studii superioare in domeniul Comercial /Tehnic

Experienţa în muncă:
Intre 5-10 ani de experienta in urmatoarele domenii: sales / marketing / customer care/roluri de coordonare; dezvoltare de business /relatii internationale.
Minim 2 ani de experienta manageriala sau intr-o pozitie de Senior

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
Cunostinte avansate referitoare la corespondenta comerciala;
Foarte buna intelegere a principiior acordurilor comerciale;
Cunostinte de baza privind administrarea de baze de date;
Cunostinte medii despre retele mobile si operatori de roaming si pricipii inter-working;
Cunostinte generale de marketing, bune cunostinte de stabilire a preturilor si tehnici de comunicare;
Cunostinte de baza despre functionarea retelelor de telefonie celulara;
Cunostinte avansate de tehnici de negociere si relatii de business international;
Expertiza de management de produs in telecomunicatii;
Cunostinte avansate de Servicii Roaming/dezvoltari;
Operare PC – avansat (Word, Excel, Power Point, MS Project)
Cunoastere foarte buna a limbii engleza (vorbit, scris).

Doar candidatii acceptati vor fi contactati.

COSMOTE Romania, member of the Greek-based COSMOTE Group, was launched in December 2005 with the purpose of making mobile telephony accessible to all Romanians. COSMOTE Romania is committed to changing the mobile communications landscape for the benefit of the Romanian consumer by offering competitive services at the most affordable and accessible tariffs. Sharing COSMOTE Greece corporate philosophy, COSMOTE Romania brings to the Romanian market the Group s vision, creativity, commitment and customer centric philosophy. COSMOTE today has the widest presence in South Eastern Europe in mobile telephony, offering its customers clear benefits, quality of service and value for money. COSMOTE Romania is committed to bringing the same level of satisfaction and success to the Romanian market. The company s management team consists of highly qualified experts from the mobile telecommunications industry and key executives from Greece and Romania instilling wealth of technical, commercial and brand development knowledge. COSMOTE Romania is one of the most active employers on the market, expanding its team by 50% from 400 in December 2005 to 600 at the end of August 2006. Under the slogan - Together We Grow- , COSMOTE Romania s employee philosophy is focused on combined professional development and company growth, teamwork, innovation and enthusiasm. For more information, please access www.cosmote.ro.