Inginer Vanzari

Dr.Pendl & Dr.Piswanger Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru, companie internationala prezenta in Romania, este unul dintre cei mai importanti jucatori de pe piata locala de Sisteme de Energie Autonoma.

ATRIBUTII
- Contactarea clientilor vechi si potentialilor clienti (telefonic, vizite, etc.), analiza cererilor acestora
- Prospectarea si analiza pietii pentru determinarea cererii si ofertei de produse precum si nivelului tehnic si pretului concurentei
- Negocierea preturilor, a conditiilor de plata, de livrare si transport pentru produsele solicitate
- Urmareste realizarea target-ului lunar, trimestrial si anual pentru atingerea volumului de vanzari propus
- Intocmirea ofertelor comerciale, primirea comenzilor ferme
- Intocmirea contractelor de furnizare si urmarirea modului de derulare conform specificatiilor contractuale
- Intocmirea comenzilor interne pentru generare facturi de vanzare
- Cunoasterea generala a produselor, nivelului tehnic, preturilor si facilitatilor, pentru a desfasura activitatea de vanzare in conditii optime
- Studiaza oferta generala de produse a firmei si stocul zilnic; le compara cu cererile clientilor si cu oferta concurentei, solicitand produse noi la aprovizionarea din import.
- Pregatirea livrarilor prin informarea din timp a departamentului logistica despre adresa clientului, telefon, persoana de contact; date despre produs: tip, volum, greutate
- Urmarirea efectuarii platilor de catre clienti la termenele stabilite prin contracte, pe baza facturilor
- Intocmirea si completarea rapoartelor de activitate zilnice si saptamanale
- Mentine permanent legatura cu clientii, pentru informare privind comportarea produselor in exploatare si pentru asigurarea garantiei; aparitia de produse noi pe piata sau la clientii firmei si raporteaza imediat Coordonatorului de Vanzari si Directorului General
- Pastreaza confidentialitatea in raport cu clientii, concurenta, colaboratorii si cu alte categorii de persoane fizice si juridice
- Participarea (la cererea conducerii departamentului) la inventarierea produselor.
- Participarea la targuri, expozitii, simpozioane, etc.
- Responsabilitati privind asigurarea calitatii produselor

CERINTE

- Studii superioare tehnice (Automatica, Mecanica sau Electric)
- Experienta de minim 3 ani in vanzarile tehnice
- Limba Engleza ¿ nivel mediu (conversational)
- Abilitati de comunicare, spontaneitate, putere de convingere, abilitati de negociator, disponibilitate pentru delegatii, seriozitate, constiinciozitate
- Carnet de conducere categoria B

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv (salariu fix plus comision din vanzari)
- Masina, telefon, laptop

P&P Romania este o firma romaneasca, cu capital mixt romano-canadian, care combina experienta vestica cu buna cunoastere a pietei romanesti.
Ca parteneri si consultanti va sprijinim in recrutarea de personal, pentru a va asigura un succes de durata. Avem un stil practic de lucru, orientat in permanenta catre cerintele clientului si eficienta.
Clientii nostri stiu sa aprecieze acest stil si au incredere in noi. Astfel, ne-am dezvoltat si ne putem numara printre cei mai experimentati consultanti.
Ca membri ai organizatiei InterSearch suntem in permanenta legatura cu companii de consultanta din intreaga lume, iar prin participarea la seminarii si conferite internationale ne perfectionam continuu munca noastra. Impreuna discuam proiectele dvs. si stabilim cele mai eficiente (potrivite) metode de lucru. Rapid si activ punem in aplicare etapele stabilite si va informam in permanenta de stadiul desfasurarii proiectului.
Orientarea noastra este catre performanta, politica de preturi si garantia oferita pentru serviciile noastre sunt bazele unei bune colaborari pe termen lung. Decisiv pentru succesul nostru este succesul dumneavoastra.