Windows Server Administrator

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Instalarea si administrarea serverelor Windows Server 2003, 2008 R2
Virtualizarea serverelor pe VMware vSphere si Microsoft Hyper-V
Configurarea politicilor de backup si verificare periodica a backup-urilor
Preluarea sesizarilor de la echipa de support
Interventii pe teren pentru remedierea serverelor
Solutioneaza probleme independent, cu supervizare minima
Va cere ajutorul si sfaturi colegilor cand se confrunta cu probleme complexe
Monitorizeaza infrastructura, identifica problemele si le remediaza
Va mentine serverele in conditii optime de functionare (Dell, HP, IBM)
Va implementa proiecte de upgrade sau migrari de servere la versiuni mai noi
Propune solutii pentru imbunatatirea infrastructurii IT

CERINTE

Experienta in administrarea serverelor si desktop-urilor Windows
Cunostinte solide de Networking si Virtualizare
Cunostinte si experienta cu Active Directory
Experienta cu Microsoft Exchange, Sharepoint, IIS, Terminal Services, DNS, DHCP, VPN
Experienta cu SAN/NAS Storage, Tape Library sunt un avantaj
Certificarile Microsoft sau Cisco constituie un avantaj
Persoana sociabila, comunica usor cu utilizatorii, colegii si persoanele din management
Atenta la detalii, proactiva, gandire analitica
Organizat si structurat, prioritizeaza sarcinile
Carnet de conducere cat. B
Absolvent de studii superioare tehnice (preferabil IT)
Cunostinte de limba engleza (citit, scris, vorbit)
Disponibilitate la program prelungit sau ocazional in weekend pentru actiuni care implica oprirea serverelor

BENEFICII OFERITE

Oportunitati de training
Autoturism de serviciu
Laptop si telefon de serviciu
Oportunitatea de a desfasura activitatea intr-un mediu cu ultimele echipamente si tehnologii