Process Quality Engineer

TRENKWALDER

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Defineste, implementeaza si monitorizeaza si imbunatateste sistemul de urmarire a calitatii proceselor de productie si se asigura de:
- efectuarea inspectiilor si verificarilor in procesele de productie (in functie de aria alocata IMM/AE/LE/FE) ;
- respectarea in procesele de productie a cerintelor din procedurile de calitate si din normele asociate acestora;
- inregistrarea zilnica a indicatorilor de calitate specifici proceselor de productie;
- efectuarea auditurilor interne de proces si produs precum si definirea si implementarea planurilor de actiuni asociate auditurilor;
- revizuirea periodica a capabilitatilor de proces si de efectuarea capabilitatilor initiale pentru noile procese sau produse;
- blocarea livrarilor pentru produsele care nu corespund specificatiilor din planul de control;
- supervizarea omologarilor/validarilor interne pentru procesele de productie (in functie de aria alocata IMM/AE/LE/FE) ;
- instruirea operatorilor, tehnicienilor de calitate si a personalului din productie in domeniu calitatii;
- inregistrarea trasabilitatii si fluxul pieselor neconforme in proces;
- intocmirea cererilor de derogare pe linie de calitate proces si produs;
• Raporteaza zilnic indicatorii de calitate specifici proceselor de productie (PPM intern, cost rebut si remedieri, conformitate audituri interne, capabilitati proces) si participa la sedintele de analiza organizate de VSL.
• Defineste, implementeaza si monitorizeaza planuri de actiuni si proiecte de imbunatatire continua a indicatorilor de calitate;
• Pregateste auditurile client si auditurile interne de proces si sistem la nivel de departament;
• Defineste, implementeaza si monitorizeaza planurile de actiuni corective rezultate din neconformitatile identificate in timpul auditurilor client, de sistem si de proces la nivel de departament.
• Conduce analizele pentru identificarea cauzelor ce au generat incidente interne de calitate sau reclamatii de la clienti si comunica raportul de analiza in cadrul departamentului.
• Defineste si monitorizeaza planurile de actiuni corective rezultate din incidentele interne de calitate si din neconformitatile reclamate de clienti;
• Aproba documentele de calitate specifice departamenului de productie (in functie de aria alocata IMM/AE/LE/FE) ; (procedurile, criteriile de acceptare, instructiunile, FMEA-urile si planurile de calitate etc.)
• Participa la elaborarea documentatiei de omologare interna a proceselor
• Participa la elaborarea si aducerea la zi a PFMEA–urilor
• Valideaza normele de acceptare pentru componentele receptionate si pentru subansamblele si ansamblele produse;
• Utilizarea SAP: vizualizari, blocare/deblocare piese, stocuri, etc
• Verificare status actiuni 8D intern
• Realizarea capabilitatilor folosind programe, exemplu QSTAT
• Urmarirea costurilor neconformitatilor interne
• Respectarea Regulamentului de ordine interioara, a normelor de protectia muncii si protectie a mediului.

CERINTE

• Experienta relevanta pe un post similar
• Limba engleza - nivel mediu
• Persoana atenta la detalii, orientata spre lucru in echipa, capacitate decizionala crescuta, responsabila

BENEFICII OFERITE

Salariu fix
Bonuri de masa
Al 13-lea salariu
Bonusuri lunare
Transport asigurat

Trenkwalder este o companie specializata in servicii de resurse umane. Serviciile noastre: recrutare, angajare temporara, cercetari de piata, salarizare si administrare de personal,training, teambuilding.

Trenkwalder este una dintre cele mai mari companii de recrutare, selecţie şi plasare de personal din România, având 9 filiale în Sibiu, Bucureşti, Piteşti, Oradea, Timişoara, Cluj, Iaşi, Arad, Braşov cu 99 de consultanţi şi venituri consolidate de 22 de milioane de euro în 2011 (Trenkwalder şi Trenkwalder Services). Trenkwalder este membră a Asociaţiei Române a Agenţilor de Muncă Temporară (ARAMT).