Material Planner / Planificator Materiale

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Comunica si pastreaza contactul cu furnizorul in vederea asigurarii fluxului de materii prime si materiale
• Inregistreaza si urmareste comenzile de aprovizionare din punct de vedere al datelor de livrare, cantitatilor in sistemul informatic
• Informeaza furnizorul asupra oricaror modificari aparute in graficele de productie
• Stabileste actiunile necesare in vederea respectarii termenelor de livrare, in corelare cu seful departamentului de aprovizionare si planificare
• Asigura si coordoneaza desfasurarea activitatilor de transport
• Mentine sub control costurile de transport, monitorizeaza rata de livrari speciale si are obiectiv eliminarea lor
• Mentine si controleaza stocul de siguranta in raport cu cerintele companiei
• Intocmeste situatii si rapoarte referitoare la performanta companiei in raport cu furnizorii:
- performanta la livrare
- rata de incidente logistice
- analiza costurilor exceptionale
- nivelul stocului de siguranta
- alte rapoarte referitoare la activitatea de aprovizionare, transport, vama
• Asigura buna functionare a sistemului de comunicare electronic (EDI) cu furnizorii
• Intretine datele in sistemul SAP (parametrii sistem, monitorul de mesaje, comenzile la furnizori, conditii comerciale, formulare, preturi de achizitii, etc)
• Lanseaza red alert intern sau extern in situatiile critice cauzate de lipsa materialelor cu potential de oprire linie intern sau la client
• In functie de necesitati, ajuta la realizarea de activitati in cadrul departamentului logistica

CERINTE

• Studii / alte calificari: - Studii superioare
• Experienta relevanta in domeniu
• Vorbitor de limbi straine: engleza( obligatoriu),franceza sau germana
• Bune cunostinte operare sistem SAP, in domeniul achizitii, import –export
• Bune cunostinte operare Microsoft Excel
• Comunicativ, spirit de echipa