INGINER VINZARI TELECOMUNICATII

Expert Telekom SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Atributii:

De promovare:
promoveaza produsele, imaginea si valorile firmei.
De informare:
- asigura un flux de informatii in interiorul organizatiei si in exteriorul acesteia referitor la : piata, client, concurenta, specificatii tehnice, legislatie, nevoi ale clientului, preturi.
- asigura buna evidenta a clientiilor proprii, planifica vizitele, urmareste derularea contractului.
De vanzare:
desfasoara activitatea specifica de vanzare prin: identificarea de noi clienti, preluare de comenzi, initiere contracte, urmarirea platii la timp a produselor vandute.
De gestionare:
asigura buna gestionare a resurselor incredintate pentru realizarea vanzarii.

SARCINI :

a. Se deplaseaza la sediul clientului ori de cite ori este nevoie.
b. Prezinta clientilor produsele si posibilitatile firmei.
c. Identifica nevoile clientului si preia comanda clientului.
d. Preia comanda clientului.
e. Elaboreaza si negociaza ofertele.
f. Initiaza si stimuleaza incheierea contractelor.
g. La solicitare participa la studii de piata.
h. Intocmeste si actualizeaza evidenta clientilor din portofoliul propriu.
i. Urmareste lunar modul de realizare a contractelor proprii si intocmeste previziunile.
j. Negociaza preturile in limitele competentei stabilite.
k. Planifica vizitele la clienti (intocmeste periodic raportul planul de vizite).
l. Se incadreaza cu cheltuielile de deplasare si transport in limitele fixate de firma.
m. Instruieste personalul nou angajat pe posturi similare.

LIMITE DE COMPETENTA

a. Are competenta sa negocieze preturile in limitele stabilite de firma.
b. Propune preturi la anumiti clienti.
c. Negociaza:
termene de executie.
termenul de plata (intre limite).
dimensiunea avansului.

CERINTE

Absolvent facultate de Electronica si Telecomunicatii
Experienta intr-o pozitie similara ¿ min 1 an
Cunostinte din domeniul Telecomunicatiilor
Carnet de conducere (B) - obligatoriu
Cunostinte bune PC: Word, Excel
Cunoaşterea pieţei locale de distribuţie - constituie un avantaj

Profilul candidatului ideal:

Abilitati de comunicare si negociere (persuasiune si prezentare profesionala)
Abilitati de a stabili relatii cu oamenii
Abilitati de analiza si planificare
Personalitate deschisa - sa relationeze usor cu clientii potentiali - persoane necunoscute
Atitudine de vanzator (experienta in telecomunicatii), orientat spre clienti
Abilitati de identificare usoara si intelegere a nevoilor si dorintelor clientilor
Dornic sa invete lucruri noi
Foarte muncitor, rezistent la stress
Capabil de a-si atinge obiectivele
Abilitati de a lucra in echipa
Proactiv, capabil sa gaseasca solutii
Persistent, creativ, cu initiative
Dinamic, energic, optimist
Disponibil pentru deplasari in tara
Stare buna a sanatatii
Fara cazier
Referinte bune de la locurile de munca anterioare

BENEFICII OFERITE

Salar fix si procent din vanzari, masina, telefon

Firma Expert Telekom SRL isi desfăşoară activitatea în următoarele domenii:
- consultanta in domeniul telecomunicatiilor
- distribuitor echipamente telecomunicatii RWT Polonia
- distributie si unic importator in Romania de
centrale telefonice digitale, private SLICAN productie UE
- instalare si service pentru acest tip de centrale
- proiectare si executie retele structurate voce-date

In cadrul firmei lucreaza personal cu o experienţă îndelungată în activităţile de Service ale echipamentelor de telecomunicaţii (centrale telefonice, aparate telefonice,echipamente telefonice de secretariat) precum şi în instalarea şi punerea în funcţiune a acestora.

Personalul nostru a coordonat, instalat şi asigurat service-ul în garanţie şi postgaranţie pentru câteva sutei de centrale telefonice însumând sute de mii de linii.

Obiectivul nostru:
Să devenim leader de piaţă în zona de vest a Romaniei în ceea ce priveşte calitatea şi promptitudinea serviciilor oferite cât şi numărul de clienţi şi acoperirea zonala .