CONSILIER JURIDIC STAGIAR / DEFINITIV

POSTA ROMANA S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Directia Regionala de Posta Timisoara organizeaza in data de 30.07.2009,ora 10 la sediul din Timisoara, B-dul Revolutiei, Nr.2, concurs deschis pentru ocuparea postului de:
CONSILIER JURIDIC STAGIAR / DEFINITIV in cadrul BIROULUI JURIDIC.

Principalele atributii/responsabilitati:
- Asigura consultanta si reprezinta interesele institutiei, in functie de competentele reglementate de legea nr. 514 din 28.11.2003
- Apara drepturile si interesele legitime ale acesteia in raporturile cu autoritatile publice, institutiile de orice natura , precum si cu orice persoana juridica sau fizica romana sau straina;
- Avizeaza si contrasemneaza actele cu caracter juridic in conditiile legii si ale regulamentelor specifice unitatii.

Probe de concurs:
- Proba operare PC ( pondere in media finala 10%)
- Interviu (pondere in media finala 50%)
- Proba scrisa (pondere in media finala 40%)

Media minima:7(sapte)

Probele sunt eliminatorii daca nu se obtine cel putin media 5 pe proba.Media finala se calculeaza ca medie ponderata.

Documente necesare pentru inscriere la concurs:
- Formular de inscriere la concurs (este pus la dispozitie de Serv. Resurse Umane)
- Copie act studii
- Copie act identitate
- Copie cu inscrierea pe Tabloul profesional al consilierilor juridici cu mentiunea’’stagiar’’/ ‘’definitiv”.
- Copie carnet de munca

Persoanele interesate pot depune documentele pentru concurs la D.R.Posta Timisoara-Serv.Resurse Umane .

Termen limita de inscriere: 28.07.2009 pana la ora 12.

Persoana de contact: Dumitru Ileana -Serv. Resurse Umane tel:0256 - 492.833
Rezultatele concursului se vor afisa la sediul D.R.Posta Timisoara in termen de 5 zile lucratoare.

Eventualele contestatii se pot depune la sediul D.R.Posta Timisoara , in termen de 2 zile lucratoare de la data afisarii rezultatelor.

Se pot contesta numai notele obtinute la proba scrisa.

CERINTE

Conditii de participare:
- Studii superioare /studii universitare de licenta juridice + inscrierea pe Tabloul profesional al consilierilor juridici cu mentiunea’’stagiar’’/ ‘’definitiv”.

Competente necesare:
- Abilitati de comunicare
- Spirit de responsabilitate
- Interes in autoperfectionare
- Cunostinte de utilizare PC

BENEFICII OFERITE

- Prima de vacanta
- Prime ocazionate de (Paste, Craciun)
- Cadouri:1 iunie pentru copii minori ai salariatilor, 8 Martie
- Tichete de masa
- Zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie
- Ajutoare pentru casatorie,nastere copil,deces,boli grave, sau incurabile
- Spor vechime, fidelitate

Posta Romana este operatorul national in domeniul serviciilor postale, care se ocupa, de asemenea cu emiterea, editarea, comercializarea timbrelor si a efectelor postale si este si un furnizor de servicii cu valoare adaugata, cum ar fi: dezvoltare de programe informatice, schimb valutar, servicii de consultanta, servicii de trasport.
Posta Romana este entitatea responsabila de indeplinirea obligatiilor rezultand din aderarea Romaniei la Uniunea Postala Universala. In aceasta calitate trebuie sa asigure conditiile necesare integrarii serviciilor postale nationale in sistemul celor internationale si sa se alinieze la tehnologia de ultima ora din domeniu.