Psiholog / Logoped

Fundatia FARA

Job expirat

RESPONSABILITATI

In scopul extinderii serviciilor si numarului de copii ajutati, Fundatia FARA cauta specialisti (studii superioare) in recuperarea copiilor cu nevoi speciale pentru jud Suceava, orasul Suceava si satul Spataresti dupa cum urmeaza:

Psiholog/Psihopedagog full time 8h/zi (8-16) – (Suceava si Spataresti)
Logoped full time 8h/zi (8-16) – (Suceava si Spataresti)

Activitati principale desfasurate de catre Psiholog/Psihopedagog:
- Activitati educationale de grup (4-5 copii) si individuale
- Activitati de socializare in aer liber si in cadrul centrului
- Suport si informare oferite parintilor si familiilor
- Stabilirea obiectivelor de lucru si monitorizarea evolutiei copiilor
- Colaborarea constanta si activa cu echipa multidisciplinara a centrului si implicarea in activitatile organizate de echipa centrului

Activitati principale desfasurate de catre Logoped:
- Recuperarea deficientelor de vorbire si educarea copiilor cu nevoi speciale complexe
- Desfasurarea de sedinte logopedice individuale sau in grupuri mici cu copii ce prezinta aceeasi tulburare de limbaj
- Evaluarea copiilor, stabilirea obiectivelor de lucru si reevaluarea periodica a progreselor

CERINTE

Cerinte:
- Studii de specialitate finalizate (obligatoriu in Psihologie sau Psihopedagogie)
- Experienta minim 1 an in recuperarea copiilor cu nevoi speciale
- Drept de libera practica eliberat de Colegiul psihologilor constituie un avantaj
- Flexibilitate si dorinta de a ajuta copiii si familiile aflate in nevoie

CV-urile insotite de scrisoare de intentie vor fi trimise pe adresa igiurisici@faracharity.ro cu specificarea in titlul mailului denumirea postului pentru care se aplica si locatia dorita (Suceava sau Spataresti). Doar persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate.

Fundatia FARA ofera servicii de recuperare gratuite destinate copiilor cu nevoi speciale in trei centre de recuperare: Centrul Samuel – Bucuresti, destinat copiilor din sectorul 3, Centrul Emanuel – Suceava, Centrul Sf Tereza – Spataresti (in apropierea orasului Falticeni, Suceava). Copiii au vârste cuprinse între 0 şi 16 ani şi au diagnostice precum: Autism, sindrom Down, paralizie cerebrala, pareza, intarzieri de limbaj, ADHD, scolioza, hidrocefalie, intarzieri fizice şi psihice şi altele.

Scopul centrelor este de a oferi copiilor acces la educaţie de specialitate adecvată nevoilor lor şi servicii de recuperare adaptate pentru a imbunatati calitatea vietii lor si a familiilor, precum si acceptarea si integrarea acestora in comunitate.
In centrele noastre de recuperare, oferim copiilor cu nevoi speciale: servicii educationale (individuale si de grup), terapie prin arte, Kinetoterapie, logopedie, stimulare senzoriala, activitati de socializare.