ROMATSA - DSNA SIBIU organizează concurs de selecţie în vederea ocupării unui post vacant de Meteorolog aeronautic tehnician stagiar în cadrul Biroului Meteorologic de Aerodrom Sibiu

RA ROMATSA - DIRECTIA SERVICIILOR DE NAVIGATIE AERIANA SIBIU

Job expirat

RESPONSABILITATI

ROMATSA, DSNA Sibiu cu sediul în Sibiu, strada Oituz, nr.25, organizează concurs de selecţie pentru ocuparea unui post vacant de Meteorolog aeronautic tehnician stagiar în cadrul Biroului Meteorologic de Aerodrom Sibiu.
Condiţii de înscriere:
- Absolvent de studii medii, cu diplomă de bacalaureat,
- Fără antecedente penale,
- Stare de sănătate bună, dovedită printr-un act medical.
Condiţii specifice:
- Persoanele declarate câștigătoare în urma concursului de selecție vor susține ulterior un examen de obținere a licenţei de meteorolog aeronautic stagiar cu Autoritatea Aeronautică Civilă Română înainte de angajarea la Biroul Meteorologic de Aerodrom, în conformitate cu reglementările în vigoare, respectiv reglementările RACR-LMET si PIAC-LMET.

Notă: în vederea admiterii la examenul de licenţă de către AACR, persoana declarată câștigătoare în urma concursului de selecție în cadrul ROMATSA va trebui ca premergător examenului cu AACR, să obțină certificatul “Apt Medical”, pe cheltuiala proprie, de la o instituție medicală autorizată de Autoritatea Aeronautică Civilă Română, conform reglementărilor în vigoare.
- Contractul individual de muncă se încheie pe perioadă determinată de un an, dupa 01.01.2022. În cazul în care, în această perioadă, meteorologul aeronautic stagiar nu promovează programele de pregatire ROMATSA în vederea obținerii calificarii de meteorolog aeronautic tehnician gradul III sau nu obține calificarea de meteorolog aeronautic tehnician gradul III în urma examinărilor cu AACR, acesta va încheia relațiile de muncă cu ROMATSA.
- DSNA Sibiu NU asigură locuință persoanei declarate câştigătoare,
- Fişa Postului de Meteorolog aeronautic stagiar poate fi consultată la sediul DSNA Sibiu.

Pentru înscriere la concurs candidaţii vor depune la DSNA Sibiu un dosar care va conţine:
• Cerere de înscriere la concurs,
• Curriculum vitae,
• Original si copie după diploma de bacalaureat (originalul se returnează după confruntare)
• Original si copie după documentul de identitate (originalul se returnează după confruntare)
• Certificat medical eliberat de medicul de familie sau o instituţie medicală autorizată, din care să rezulte „Apt medical”
• Cazier judiciar,
Fisa candidat - informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal.
- Dosarul de concurs va fi depus la registratura DSNA Sibiu până la data de 22.11.2021, ora 12.
Pentru relaţii suplimentare, candidaţii pot apela nr. telefon 0722.511.569 sau 0269.206.298 ( Sediul DSNA Sibiu ).

Desfășurarea Concursului:
Concursul va consta în trei probe scrise, după cum urmează:
• Fizică – mecanică clasică, mecanica fluidelor, termodinamică, ( teorie şi probleme)
• Matematică – algebră, geometrie, trigonometrie ( exerciţii şi probleme )
• Limba engleză - vocabular şi gramatică de bază corespunzator nivelului CEFR B1.
Nivelul de examinare este corespunzator cerintelor de Bacalaureat.
- Concursul se va desfăşura la sediul DSNA Sibiu, în data de 25.11.2021 ora 10.

Rezultatele Concursului:
- Ponderile notelor pentru probele scrise la cele trei discipline în nota finală sunt următoarele: Fizică – 50%, Matematică – 30%, L. Engleză – 20%. Nota finală se obţine prin însumarea notelor ponderate obţinute la cele trei probe scrise.
- Candidaţii vor fi admişi în ordinea notelor finale obținute, cu condiția ca nota finală să fie minim 7.00, iar nota la fiecare probă sa fie de minim 5.00.

CERINTE

Tematica detaliată aferentă concursului de selecţie în vederea ocupării postului de meteorolog aeronautic tehnician stagiar se furnizează la cerere celor interesaţi la sediul DSNA Sibiu.

Bibliografie recomandată:
Pentru disciplina fizica:
• Fizică – manual pentru clasa a IX-a, de Anatolie Hristev, Vasile Fălie şi Dumitru Manda ediția 1981.
• Fizică – manual pentru clasa a X-a, de N Gherbanovschi, D. Borşan, A. Costescu ediția 1987
Bibliografia de referinţă pentru disciplina Fizică este disponibilă în format electronic la sediul DSNA Sibiu.

Pentru disciplina Matematică – Manuale alternative la nivel de gimnaziu si liceu.

Pentru disciplina Limba Engleză – Manuale alternative la nivel de gimnaziu si liceu.

Furnizor de servicii de navigatie aeriana pentru aviatie, punct de lucru Sibiu.