Consilier Economist

SIBEX SIBIU STOCK EXCHANGE

Job expirat

RESPONSABILITATI

•Cercetare si analiza pe tematica pietelor financiare
•Intocmirea de rapoarte de analiza pe diverse subiecte privind pietele de capital
•Efectuarea de apeluri si gestionarea lor conform procedurilor specifice;.
•Implicarea in activitatea de organizare a cursurilor si seminarilor pe tema pietei de capital desfasurate de bursa
•Colaborarea cu echipa ce gestioneaza newsletter-ul bursei
•Promovare produse Sibex si consultanta clienti existenti /potentiali,

CERINTE

•Capacitatea de lucru in echipa
•Studii superioare economice reprezinta un avantaj
•Abilitati de prezentare atat verbala cat si in scris.
•Abilitati excelente de comunicare si o atitudine orientata spre client;
•Abilitati de planificare, prioritizare, analizare, evaluare, corelare si sintetizare a informatiilor.
•Punctualitate si abilitatea de a face mai multe activitati in acelasi timp
•Seriozitate, capacitate mare de concentrare si atentie sporita pentru detalii;
•Fire analitica, abilitati de sinteza si analiza;
•Limba engleza - nivel avansat;
•Utilizator avansat pachet Microsoft Office (Excel, Word, Power Point);
•Absolvent facultate sau master 2013
•Reprezinta avantaj atestatul de Agent Servicii Investiti Financiare sau Personal al Compartimentului de Control Intern si cunoasterea pietei de capital: http://sibex.ro/index.php?p=educational&s=cursuri&t=atestare&l=ro&launchPop

BENEFICII OFERITE

•Posibilitatea de afirmare pe piata de capital prin intermediul unei cariere la bursa
•Cultura organizationala orientata catre profesionalism si performanta.
•Colectiv dinamic si motivat.
•Telefon de servici
•Bonuri de masa;

Sibiu Stock Exchange (SIBEX) a fost infiintata in 1994 avand ca obiect initial de activitate intermedierea de marfuri, iar din 1997 s-a concentrat pe dezvoltarea si administrarea pietelor de instrumente financiare de tipul valorilor mobiliare si produselor derivate.

Ca si activitati conexe administrarii pietelor de instrumente financiare, SIBEX deruleaza programe de instruire a specialistilor pe piata de capital, fiind autorizata ca Organism de Formare Profesionala de catre Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare (CNVM) si Furnizor de Formare Profesionala pentru calificarea Broker de catre Comisia Nationala de Fomare Profesionala a Adultilor (CNFPA).

Societate privata cu capital de 33,42 milioane lei, Sibex - Sibiu Stock Exchange este primul operator pe piata bursiera din Romania autorizat de CNVM. Initiator al pietei futures si options, Sibex este liderul pietei romanesti a instrumentelor financiare derivate.