psiholog

Fundatia Romana pentru Copii, Comunitate si Familie

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Realizează evaluarea iniţială a copiilor care se află în risc de eşec/abandon şcolar
-Elaborează planuri de intervenţie de dezvoltare personala, ameliorare a problemelor emotionale si comportamentale, orientare scolara
-Monitorizează şi evaluează rezultatele intervenţiei la nivel emoţional, comportamental, aptitudinal
-Consiliază psihologic copiii cu probleme de adaptare şcolară, cu probleme comportamentale şi cu motivaţia scăzută faţă de şcoală
-Organizează grupuri de dezvoltare personală şi a abilităţilor sociale pentru copiii care au probleme comportamentale şi/sau stima de sine scazută
- Îndrumă copiii să-şi aleagă o forma de şcolarizare în funcţie de aptitudinile şi posibilităţile lor de învăţare

CERINTE

-absolvent de studii superioare în domeniul psihologiei;
-foarte bune abilitati de comunicare;
-capacitate de lucru în echipa, initiativa şi creativitate;
-capacitate de a asculta şi comunica cu respect şi intelegere;
-studiile postuniversitare şi/sau experienţa în domeniul protecţiei copilului, psihologiei educaţionale, psihologiei copilului constituie avantaj.

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru plăcut
- Standarde profesionale înalte
- Posibilitate de dezvoltare profesională
Norma de munca este de 4 ore/zi.

Cv-urile si scrisorile de intentie sunt asteptate pana in 9 decembrie 2011 la adresa de email: adela@frccf.org.ro
Numai candidatii ale caror Cv-uri sunt selectate vor fi contactati!

Postul este in localitatea Popesti, jud Bihor!

Misiunea Fundaţiei Române pentru Copii, Comunitate şi Familie este sprijinirea copiilor vulnerabili şi marginalizaţi, pentru ca aceştia să crească într-un mediu familial protector şi să beneficieze de educaţie şi de serviciile medicale de care au nevoie.
De zece ani, FRCCF derulează proiecte în Transilvania şi este una dintre cele mai mari şi mai stabile organizaţii neguvernamentale româneşti din domeniul protecţiei copilului. În prezent, programele sale cuprind judeţele Alba, Cluj, Bihor şi Satu Mare.
Fundaţia Română pentru Copii, Comunitate şi Familie anunţă concurs pentru postul de psiholog, cu jumatate de normă în Popesti, Bihor, in cadrul proiectului "Vreau să termin şcoala şi eu!" proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial “Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013”.