Warehouse Manager

Armata Salvarii

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Maintain receiving, warehousing, sorting and distribution operations by initiating, coordinating and enforcing program, operational, and personnel policies and procedures.
• Complete warehouse operational requirements by scheduling and assigning employees, following up on work results.
• Develop the social aspects of the warehouse.
• Safeguard warehouse operations and contents by establishing and monitoring security procedures and protocols.
• Maintain physical condition of warehouse by planning and implementing new design layouts, inspecting equipment, issuing work orders for repair and requisitions for replacement.
• Maintain warehouse staff job results by coaching, counseling, and disciplining employees; planning, monitoring and appraising job results.
• Control inventory levels by conducting physical counts, reconciling with data storage system.
• Contribute to team effort by accomplishing related results as needed.

CERINTE

• Administrative capacity and a human touch
• Independent and hard working, with attention to details
• Experience in warehouse management and fashion and clothes industry
• Able to see the potential in people and second hand clothes
• Interested in people and has a talent for service
• Good social skills and ability to include
• Good leadership and motivational skills
• Experience from work-inclusion programs
• Good command of English

Armata Salvării este o organizație neguvernamentală ce activează în 126 de state din întreaga lume. Armata Salvării demarează în Romania proiect finanțat de Norway Grants în cooperare cu Armata Salvării din Norvegia.
Sloganul nostru este supă, săpun și sălvare. Supa simbolizează nevoile de bază, fizice, de exemplu, hrană, îmbrăcăminte, căldură și un acoperiș deasupra capului. Săpunul reprezintă demnitatea, incluziunea și respectul de sine. Salvarea se referă la nevoile noastre spirituale și la nevoia de a găsi un sens vieților noastre. Noțiunea de nevoi fizice, psihologice, sociale și spirituale este astăzi la fel de actuală ca și în anul 1860. Aceasta ne oferă o abordare holistică atunci când întâlnim fiecare persoană; îi oferim „grijă pentru întreaga persoană”. Armata Salvării are o înțelegere practică a creștinătății, văzând acțiunea socială creștină ca pe o expresie a acestei înțelegeri. Credințele noastre creștine sunt exprimate prin activitățile noastre practice din cadrul centrelor comunitare.