Production Planner (Planificator Productie)

CALSONIC KANSEI ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Analizează cererile de produs finit primite şi componente de la clienţi (interni şi externi) şi pregăteşte planuri de măsuri în conformitate cu acestea;
Săptămânal / zilnic, în funcţie de necesităţi, întocmeşte şi transmite planurile de producţie şi livrare, în funcţie de comenzile ferme şi previziunile clienţilor / furnizorilor, având în vedere eficientizarea liniilor de producţie şi respectarea politicilor de stoc CKRO;
Zilnic verifică şi analizează conformitatea planurilor de producţie şi livrare, monitorizând performanţa (analizează deviaţiile de la ţinte şi asigură identificarea corectă a cauzelor);
Implementează şi menţine în standarde, în funcţie de nevoile departamentului, aplicaţii informatice specifice, necesare derulării în bune condiţii a proceselor de planificare şi monitorizare a stocurilor;
Este persoana de contact în comunicarea cu clienţii arondaţi, pentru toate problemele legate de comenzi, previziuni şi livrări;
Menţine contactul permanent cu clienţii şi echipa Sales pentru a asigura volumele de produs finit şi componente în cantitatea corectă, la timpul potrivit;
Trimestrial, verifică şi ajustează nivelul maxim / minim pentru stocurile de produs finit şi componente – în baza forecastului în conformitate cu politicile companiei;
Orientat spre maximizarea satisfacţiei clienţilor, asigură acurateţe şi sincronizare în termenele stabilite;
Execută activităţi legate de introducerea datelor în sistemul MRP – Glovia;
Verifică şi se asigură că specificaţiile de ambalare aferente produsului finit şi pieselor de schimb sunt în conformitate cu cerinţele Clientului;
Participă la întâlnirile interdepartamentale conform matricei de şedinţe (QRQC, MTCR, D Meeting) şi raportează KPI specifici;
Implementează şi asigură suport în activitatea de planificare pentru noi proiecte;
Oferă suport celorlalte departamente, Producţie, DCC şi QA, pentru dezvoltarea şi realizarea planului de producţie;
La cerere, furnizează conducerii rapoarte (informaţii corecte şi actualizate) din aria de responsabilitate (date legate de cerinţele clientului, planurile de producţie, stocuri, etc.);

CERINTE

Absolvent de studii superioare;
Cunoştinţe Microsoft Excel – nivel macro;
Experienţă anterioară - planificare de cel puţin 1 an – de preferat în industria autovehiculelor;
Cunoştinţe de ERP / MRP sau sisteme de management al datelor asemănătoare;
Limba Engleză – nivel avansat (vocabular comercial şi tehnic);
Experienţă în logistică şi achiziţii;
Bune abilităţi de comunicare şi negociere;

Calsonic Kansei is a global comprehensive automotive parts manufacturer with a strong tradition in providing high quality products and constantly bringing new value through involvement and innovation.
Calsonic Kansei Romania strives to seek out high potential candidates in order to develop true professionals that can help our company grow and achieve targets.
We, the people working for Calsonic Kansei Romania, seek to create a professional working environment in which employees can learn and develop themselves both professionally and personal, and by doing so increasing motivation throughout the recognition of every team member's efforts.