PRODUCTION PLANNER

LUFKIN INDUSTRIES

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Să planifice, sa coordoneze, sa organizeze şi sa supervizeze Planul de producţie, pentru a se asigura că bunurile şi serviciile sunt furnizate clienţilor conform comenzii, la termenele, costurile şi nivelul de calitate stabilite. Să planifice şi supervizeze activităţile din atelier, prin pregătirea şi urmărirea comenzilor.
- Să elaboreze Graficul Principal de producţie, prin organizarea şi administrarea planurilor de producţie zilnice, săptămânale şi lunare.
- Să se asigure că graficele de producţie sunt respectate întocmai, să coordoneze fluxul de materiale, piese şi ansambluri necesare procesului de producţie.
- Să administreze şi să menţină nivelul MRP al sistemului de planificare, zilnic, de la lansarea la finalizarea comenzilor.
- Să supervizeze avansarea lucrărilor şi să rezolve orice probleme zilnice întâmpinate.
- Să furnizeze un audit amănunţit cu privire la cerinţele de producţie, capacitatea de producţie, graficul comenzilor şi deficitul de stoc.
- Să păstreze coletele cu documente şi să se asigure că acestea sunt distribuite în atelier, împreună cu comenzile finalizate, şi transportatorilor.
- Să administreze orice modificări ale documentaţiei, inventarului şi fluxului de materiale şi să distribuie documentele actualizate în atelier.
- Să ţină evidenţa bazei de date cu privire la aspectele ce ţin de planificare.
- Să colaboreze cu departamentele de Planificare, Achiziţie, Evidenţa materialelor Service, Producţie, Tehnic şi Vânzări pentru a se asigura că cerinţele specifice şi orice alte indicaţii ale clientului sunt comunicate tuturor celor implicaţi în procesul de producţie.
- Să furnizeze feedback şi rapoarte privind statusul şi inventarul comenzilor.
- Să actualizeze săptămânal graficul de producţie; va fi responsabil cu prioritizarea comenzilor.
- Să supervizeze lucrările în desfăşurare, va stabili urgentarea acestora împreună cu Managerul de Producţie.
- Să planifice în detaliu capaciatea de lucru şi să organizeze resursele utilizate la capacitate maximă.
- Să supervizeze prelucrarea/materialele/eficienţa lucrului.
- Să efectueze zilnic MRP şi să evalueze rezultatele obţinute.
- Să emită comenzi de achiziţie pentru materiale.
- Să planifice graficul comenzilor, să reprogrameze şi să actualizeze graficul în funcţie de modificăti
- Să minimizeze numărul de excepţii indicate de MRP.
- Să ţină evidenţa informaţiei: comenzi noi/modificate, notificări de modificare a procesului tehnologic, notificări de modificare a materialelor/traseului,
- Să evalueze materialele, capacitatea de producţie, documentele, uneltele disponibile necesare pentru efectuarea comenzilor.
- Să prioritizeze şi să emită comenzile de lucru; să distribuie documentele asociate comenzilor.
- Să planifice capacitatea de producţie, timpul de execuţie, şi comenzile prioritare.
- Să identifice deficitul de stoc, resursele utilizate la capacitate maximă şi schimbările în producţie.
- Să supervizeze bunurile finalizare şi livrarea acestora.
- Să efectueze orice tranzacţii asociate cu finalizarea comenzilor.
- Să supervizeze procedura de acceptare finală a comenzilor.
- Să administreze distribuţia de materiale/piese/kituri de asamblare.
- Să participe la întâlnirile pe probleme de producţie, să furnizeze informaţii cu privire la întârzieri, statusul deficitului de stoc, reprogramări, modificări etc.
- Să administreze solicitările de service/reparaţii, să emită comenzi de modificare/service/reparaţie.
- Să actualizeze registrele, să întocmească rapoarte pentru superiori.
- Să se conformeze procedurilor companiei, să asigure acurateţea informaţiilor şi transparenţa tranzacţiilor.

CERINTE

Studii universitare, de preferinta tehnice

Bună cunoaştere a practicilor şi procedurilor de planificare a producţiei

Experienţă în elaborarea, emiterea şi urmărirea comenzilor de productie

Cunoştinţe în domeniul fluxului de materiale, standarde de achiziţie şi modele producţie

Experienţă în echipamente şi produse din industria petrolului

Abilitati de manevrare, stocare si interpretare a datelor

Abilităţi utilizare calculator, MS Office (SAP reprezintă un avantaj)

Nivel bun de cunoastere a limbii engleze
Abilităţi matematice
Abilitate în administrarea unui volum mare de lucru

DOAR CANDIDATII ELIGIBILI VOR FI CONTACTATI.

Lufkin Industries is a vertically integrated company that designs, engineers, manufactures, sells, installs and services high quality and high value-added oil field equipment and power transmission products across the globe.