Kinetoterapeut pentru centru terapie gravide, Ploiesti

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Desfăşoară activităţi de asistenţă kinetică, profilactică şi de gimnastica medicala.
• Evaluează starea generală a clientelor din punct de vedere anatomo-funcţional.
• Evaluează activităţile zilnice şi testează activitatea musculo-articulară a clientelor în scopul identificării deficitului funcţional sub aspect motric.
• Analizează indicaţiile medicului specialist pentru fiecare clienta in parte.
• Elaborează si executa planuri terapeutice individuale si de grup bazate pe programe de exerciţii fizice statice şi
dinamice şi stabileşte etapele planului terapeutic de intretinere si terapie.
• Evaluează şi monitorizează evoluţia clientelor şi eficienţa terapiei aplicate.
• Completează foaia de observaţie clinică pentru fiecare clienta.
• Stabileşte setul de exerciţii fizice specifice pentru clientele centrului de terapie, explică mişcările care urmează a fi realizate şi arată modalitatea de execuţie a acestora.
• Discută cu clientele despre scopul vizat şi se informează asupra stării generale de sănătate a
acestora pentru a preîntâmpina eventuale riscuri sau accidente.
• Face recomandări cu privire la tipul de exerciţii fizice adecvate ţinând cont de starea generală de sănătate a clientelor.
• Explică rolul exerciţiilor recomandate şi demonstrează modalitatea de execuţie a acestora, in grup sau individual.
• Asigură aplicarea măsurilor de igienă in centrul de terapie.

CERINTE

• Studii superioare de specialitate
• Nivel de calificare: N6 conform Cadrului European al Calificărilor (EQF)
• Cunostinte de psihologie, educatia si instruirea pacientilor
• Orientare catre clienti si bune abilitati de comunicare si interactionare cu ceilalti.

BENEFICII OFERITE

• Programul de lucru se poate stabili de comun acord, poate fi part-time sau full-time
• Exista si oportunitatea desfasurarii altor activitati in centrul de terapie (ex: masajul pre sau postnatal al clientelor)
• In functie de calificari suplimentare, se pot organiza cursuri pentru viitoarele mame