Conducator departament financiar-contabil

SC PIETTA GLASS WORKING SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- asigura indeplinirea in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor anuale si trimestriale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari;
- participa si asigura la intocmirea calculului costului de productie (antecalcul si postcalcul)
- asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
- verifica procedurile de inchidere lunara si reconciliere a conturilor;
verifica declaratiile fiscale;
- verifica inregistrarile din registre contabile obligatorii;
- reprezinta compania in cazul controalelor din partea Administratiei Financiare, Garzii Financiare si ale altor organe ale statului;
- organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil;
- se documentează la zi cu privire la legislaţia din domeniul financiar-contabil si fiscal şi asigură desfăşurarea activităţii financiar-contabile si fiscale în conformitate cu legislaţia de specialitate;
- urmăreşte respectarea legislaţiei fiscal si asigura consultanta fiscala;
- coordoneaza, indruma, controleaza si raspunde de intreaga activitate a departamentului Contabilitate.
Verifica urmatoarele activitati ale departamentului contabilitate:
- Preluarea zilnica a productiei realizata la fabrica, in baza FISEI RECEPTIE PRODUCTIE, semnata de tehnolog
- Elaborarea pe baza retetei pentru fiecare tip de produs finit,
- Operarea scaderii materiilor prime si materialelor auxiliare in programul de contabilitate. Listeaza raportul specific.
- Calcularea costul de productie al produsului finit.
- Introducerea zilnica in stoc a produselor finite raportate de tehnolog/gestionar.
- Efectuarea lunara a inventarului la materiile prime si materialele auxilire aflate in depozite.
- Centralizarea datelor, prelucrarea rezultatelor inventarului si operarea in programul de contabilitate a reglarilor ce se impun
- Efectuarea lunara a inventarului produselor finite din depozit. Daca sunt diferente, va face verificarile necesare, impreuna cu Controllerul Financiar, pentru a descoperi cauza lor.
- Efectuarea corectiilor necesare in programul de contabilitate, inclusiv corectiile de lot

CERINTE

- studii superioare economice finalizate;
- cunostinte solide de contabilitate de gestiune si contabilitate financiara
- vechime minim 4 ani pe un post similar;
- cunoştinţe bune de operare şi utilizare PC;
- cunostinte nivel mediu de limba engleza
- abilitati de comunicare (scrisa si verbala) foarte bune;
- abilitati organizatorice si de planificare a timpului, capacitatea de a prioritiza sarcini.

Domeniul de activitate: prelucrarea si fasonarea sticlei plate