ANALIST LOGISTICA

Caroli Prod 2000 SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Creaza si intretine bazele de date referitoare la flota (datele de identificare ale tuturor autovehiculelor flotei societatii, cu evidentierea licentelor si autorizatiilor, taxelor si politelor de asigurare)
- Introduce in baza de date informatii referitoare la consumurile de piese de schimb si operatiile de intretinere ale flotei; verifica corectitudinea introducerii datelor referitoare la intretinerea flotei din celelalte filiale prin verificarea deconturilor si borderourilor de plata sosite din filiale
- Verifica incadrarea cheltuielilor din deconturi in bugetul stabilit al departamentului si alocarea corecta a acestora pe centre de cost; semnaleaza eventualele cheltuieli nejustificat de mari
- Monitorizeaza la nivelul fiecarei filiale datele referitoare la eficienta livrarilor pe traseele de distributie din toate filalele ; compara parametrii de eficienta ai livrarilor cu normativul stabilit ; evidentiaza rutele care nu indeplinesc obiectivele de eficienta
- Tine evidenta politelor de asigurare ale autovehiculelor companiei si platii ratelor scadente ale acestora ; tine o evidenta a incidentelor rutiere in care sunt implicate autovehiculele companiei si valorii reparatiilor din dosarele respective
- Participa la elaborarea procedurilor specifice departamentului de logistica, sub indrumarea managerului de logistica
- Primeste din fiecare filiala foile de parcurs si consumurile de combustibil ; verifica corectitudinea foilor de parcurs prin comparatie cu rapoartele furnizate de GPS ; verifica corespondenta alimentarilor de combustibil din foile de parcurs cu cele raportate de furnizorul de combustibil , semnaleaza diferentele sesizate ; verifica incadrarea parcursurilor pe rute cu parcursul normat si incadrarea consumurilor specifice de combustibil in limitele normate
- Calculeza si transmite lunar catre Manager Logistica si Controlling principalii KPI’s (Key Performance Indicators) ai activitatii logistice (depozitare si transport) definiti la nivelul Companiei:
- Primeste, centralizeaza si verifica lunar punctajele obtinute de salariatii din logistica in urma procesului de evaluare
- Participa in echipele de control trimise in filiale pentru auditarea procedurilor de lucru ale departamentului logistica
- Propune masuri de reducere a cheltuielilor, eficientizarea rutelor , etc.
- Participa la intocmirea bugetului de cheltuieli ale departamentului de logistica, pe baza analizei costurilor din anul precedent si planurilor de dezvoltare viitoare
- Primeste din fiecare filiala listele de inventar ; centralizeaza in baza de date a departamentului logistica rezultatele inventarelor lunare de marfa
- Centralizeaza necesarele de piese de schimb in vederea stabilirii impreuna cu dep. Achizitii a celei mai competitive oferte ;
- Tine permanent legatura cu supervizorii de logistica din filiale pentru monitorizarea activitatii de logistica si corectarea in timp util a deviatiilor de la indicatorii de performanta
- Mentine in permanenta legatura cu dep. Contabilitate pentru intocmirea documentelor necesare inregistrarii borderourilor de plata si cererilor de cumparare pentru necesitatile departamentului de logistica

CERINTE

Studii superioare
- Carnet conducere categ. B; experienta de cel putin 2 ani
- Minim 3 ani experienta in activitati de logistica
- Utilizarea de sisteme informatice in activitatea de gestiune
- Cunostinte de limba engleza atat vorbit, cat si scris la nivel mediu
- Bune cunostinte de operare PC: Excel, Word, PowerPoint, baze de date
- Cunostinte solide de gestiune a stocurilor, contabilitate, legislatie
- Buna capacitate de analiza si sinteza (abilitate de a efectua analize complexe si de a interpreta date)
- Capacitate de organizare, planificare si coordonare
- Excelente abilitati de comunicare, relationare si negociere

DESCRIEREA FIRMEI

Through quality, friends for life!
Caroli is one of the leaders in the field of production and distribution of meat-by-products and specialties on the Romanian market. It is a limited liability company, having its headquarters in Bucharest and 100% foreign social capital.
Our customer depends on quality of our products; our commitment to the highest standards in the foundation of our customer trust in Caroli Foods. Through taste, freshness and high quality of our products we gain more customers loyalty and trust leading us to became the preferred and biggest supplier of processed meat in SE Europe.