Inginer TSS

Mira Telecom

Job expirat

RESPONSABILITATI

Inginerul TSS este responsabil cu activitatile de pre-vanzare si vanzare in pietele strategic urmarite si domeniile in care activeaza compania, implicit sectorul public, managementul traficului aerian, managementul traficului maritim, R&D, sisteme inteligente de trafic.
Strategia de business este puternic concentrata pe vanzarea de solutii integrate puse la dispozitie de companie, impreuna cu produse si/sau servicii integrate ale partenerilor. Aceasta strategie este sustinuta de o echipa dedicata, responsabila pentru asigurarea suportului tehnic in etapele de presales si ofertare. Mai mult decat atat, se acorda sprijin in conceperea prezentarilor pentru client, discutii tehnice si consultanta in etapa de pre-licitatie, dar si dezvoltarea structurii solutiei tehnice, personalizarea ei, identificarea si elaborarea costurilor proiectului in etapa de licitatie.

Avand acest rol, principalele responsabilitati sunt:
- studierea pietei si identificarea de noi oportunitati, precum si studierea produselor concurentei pentru a stabili diferentiatori, tehnologii, clase de produs;
- contribuie la strategia generala de pregatire a proiectului, sustinand identificarea celor mai potrivite solutii si a potentialilor parteneri ce corespund cerintelor proiectului;
- intocmirea solutiilor tehnice pentru proiectele aparute;
- pregatirea ofertei tehnice si comerciale, avand responsabilitatea ca propunerea tehnica sa intruneasca asteptarile clientului in ceea ce priveste conformitatea cu cerintele tehnice ale proiectului, scopul activitatii si solutia propusa;
- studierea caietelor de sarcini, analiza documentatiilor tehnice si formularea cererilor de clarificare aferente diverselor licitatii;
- colaborarea cu celelalte departamente suport (Legal, Financiar, Contract management, Tehnic);
- sprijina deciziile managamentului companiei in identificarea strategiei castigatoare, asigurand o evaluare a riscurilor tehnice si a celor ce pot aparea in etapa de implementare;
- stabilirea solutiei optime si construirea devizului estimativ conform cu cerintele din caietul de sarcini;
- negocierea ofertelor primite de la furnizorii de produse si servicii;
- sprijina echipa de vanzari prin prezentari, clarificari, dar si in timpul negocierilor pana la momentul semnarii contractului;
- raspunderea la solicitari de clarificari din partea comisiilor de evaluare;
- participarea la sedinte organizate onsite.

CERINTE

- Nivel cariera: senior, minim 5 ani experienta în presales
- Experienta in pietele de interes ale companiei
- Studii superioare tehnice finalizate (de preferat in domeniul electrotehnic/automatica si calculatoare)
- Abilitatea de a gestiona solicitari complexe si de a lucra in conditii de stres
- Capacitatea de a livra rezultate corespunzatoare, respectand termene limita
- Limba engleza - nivel conversational
- Cunostinte MS Office, MS Project

BENEFICII OFERITE

- Oportunitate de dezvoltare personala intr-un mediu de lucru placut
- Salariu motivant

Mira Telecom is a company activating in the advanced technologies domain, based on communication and security, with over 170 employees, with its headquarter in Bucharest and 4 offices in Bacau, Brasov, Cluj Napoca and Craiova. Its main clients are mobile phones operators from Romania and abroad, governmental agencies and institutes, for which we offer turnkey solutions consisting of radio, acquisitions and civil constructions for sites, installation, integration, commissioning and maintenance.
Mira Telecom offers a high performance environment, where value and innovation are recognized and promoted and providing good conditions for personal and professional development.
Mira Telecom provides software solutions for the security market, data protection in governmental agencies and telecommunication