Supervizor Productie

Celestica Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

• organizeaza, conduce si controleaza activitatea de productie in timpul schimbului sau pe liniile din subordine fiind responsabil de utilizarea eficace si eficienta a echipamentelor si a fortei de munca
• cunoaste planul de productie si ia toate masurile pentru indeplinirea acestuia si chiar depasirea lui in toate conditiile cerute (cantitate, calitate, termene limita, cheltuieli)
• stabileste prioritati de productie / utilizare a masinilor / distribuirea sarcinilor catre operatori si ia decizii pe parcursul schimbului, functie de necesitati
• comunica subordonatilor planul de productie , normele ce trebuie realizate, precum si rezultatele atinse
• monitorizeaza realizarea activitatilor de productie in conformitate cu procesul definit si cerintele de calitate
• comunica , parte a procesului de escaladare, nivelului de decizie superior, evenimentul in cauza, masurile luate si eventualele detalii
• completeaza cu date reale si corecte rapoartele de productie , asigurand transmiterea acestora in timp real
• asigura respectarea regulilor de protectie a muncii de catre operatorii din subordine si sedintele periodice de instructaj sunt tinute cu regularitate in conformitate cu planul dat de catre departamentul de specialitate
• se asigura ca operatorii din subordine lucreaza conform fisei postului si ca toate procedurile de lucru sunt respectate si aplicate.
• aplica principiile Lean Manufacturing / 6 Sigma oriunde este posibil
• asigura realizarea activitatilor cu numarul prevazut de operatori, cu pregatirea ceruta.
• mentine acest numar conform proceselor din companie (training si recruitment).
• participa la intervievarea operatorilor in vederea angajarii, realizand echilibrul intre cerintele postului si profilul candidatului
• este responsabil de aplicarea si implementarea noilor proceduri de lucru
• asigura desfasurarea productiei intr-un climat de lucru potrivit
• asigura realizarea activitatilor conform orarului stabilit, cu respectarea stricta a timpului de munca si de asemenea a pauzelor
• organizeaza periodic intalnirea cu operatorii din subordine pentru a discuta problemele aparute in activitatea echipei si in limita competentei trebuie sa ia masuri pentru rezolvarea acestor probleme
• are o atitudine profesionala in relatiile pe care le are cu toti angajatii si colaboratorii companiei
• realizeaza evaluarea performantei subordonatilor, conform proceselor stabilite in Celestica
• motiveaza subordonatii, asigura tratament principial si egal tuturor subordonatilor, incurajeaza performanta si rezultatele pozitive
• poate aplica penalitati in concordanta cu regulamentul de ordine interioara al companiei
• este responsabil de identificarea cursurilor de pregatire necesare operatorilor din subordine pentru desfasurarea activitatii, de inaintarea cererilor de pregatire catre departamentul de specialitate si se asigura ca operatorii urmeaza cursurile de pregatire la care au fost inscrisi

CERINTE

• medii sau superioare tehnice de preferinta in domeniul electronic sau conexe
• cunoasterea in detaliu a procesului de productie al PCBA si al sistemelor(subansamble), cu principalii parametri si elemente de control; cunoasterea proceselor tehnologice SMT si TH sau combinatii
• cunoasterea proceselor de administrare si control al materialelor in linia de productie (replenishment, Kanban, MRB, etc)
• cunoasterea la nivel de user al sistemelor informatice Lotus Notes, MS Excel, Word, SAP, Aegis, SCE / similar.
• Cunoasterea modului de organizare al fabricii / companiei, precum si a departamentului, inclusiv relatiile si dependentele fata de celelalte departamente

BENEFICII OFERITE

• competitive salary
• meal tickets, free transportation
• excellent career opportunities
• international working environment

Celestica is dedicated to building solid partnerships and providing flexible solutions to enable our customers? success.

Our people are our competitive advantage. We have thousands of degreed engineers, a highly skilled manufacturing team and a creative and energetic services group. Celestica is a place to enjoy your work life and grow as a professional.

Our high-energy environment and flexible, team-oriented culture attracts the kind of people who want to be empowered to use their knowledge and creativity to drive our customers\\\' success.

We lead the way in developing best practices and are internationally recognized for our innovation.

We are always happy to hear from passionate individuals who want to be empowered to make a difference.

CHANGE YOUR FUTURE WITH CELESTICA!