Psiholog

Fundatia Romana pentru Copii, Comunitate si Familie

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati
Grupul tinta sunt adolescenti si tineri (14 ani - 21/22 de ani)
- Evalueaza aptitudinile, competentele, interesele, posibilitatirle de invatare ale adolescentilor si elaborează planuri de intervenţie de dezvoltare personala, ameliorare a problemelor emotionale si comportamentale, orientare scolara
- va orienta scolar si va consilia adolescentii pentru a creste motivatia pentru fnalizarea invatamantului obligatoriu si a celui profesional prin servicii de orientare profesionala / consiliere profesionala
– va identifica impreuna cu adolescentii/tinerii interesele, abilitatile si motivatiile lor, locurile de munca pentru care au pregatirea, abilitatile, experienta necesare, si ii va ajuta, sa isi gaseasca un loc de munca
- va selecta tinerii care au nevoie de o calificare profesionala si ii va motiva pentru cursuri de calificare profesionala
- se va implica in selectia si pregatirea adolescentilor/tinerilor pentru tabere de dezvoltare personala, ii va insoti, va realiza si implementa, alaturi de un trainer, programul tabarelor

CERINTE

-absolvent de studii superioare, licentiat in psihologie;
-foarte bune abilitati de comunicare, persuasiune,empatie;
-capacitate de lucru în echipa, initiativa şi creativitate;
-capacitate de a asculta şi comunica cu respect şi intelegere; flexibilitate
-cursurile/trainingurile/studiile postuniversitare şi/sau experienţa în domeniul protecţiei copilului, psihologiei adolescentului, constituie avantaj.

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru plăcut
- Standarde profesionale înalte
- Posibilitate de dezvoltare profesională
- Norma de munca este de 4 ore/zi.
-Salariul de aprox 1250 lei, brut

Cv-urile si scrisorile de intentie sunt asteptate la adresa de email adela@frccf.org.ro pana in 10 aprilie a.c.
Numai candidatii ale caror CV-uri sunt selectate vor fi contactati.

Misiunea Fundatiei Romane pentru Copii, Comunitate si Familie este sprijinirea copiilor vulnerabili si marginalizati, pentru ca acestia sa creasca intr-un mediu familial protector, sa beneficieze de educatie si de serviciile medicale de care au nevoie.

De 14 ani, FRCCF deruleaza proiecte in Transilvania si este una dintre cele mai mari si stabile organizatii neguvernamentale romanesti din domeniul protectiei copilului. In prezent, programele sale cuprind judetele Alba, Cluj, Bihor si Satu Mare. Sprijinul este acordat prin programul de dezvoltare comunitara urbana derulat prin intermediul centrelor comunitare, prin programul de dezvoltare comunitara rurala si prin cel de prevenirea a pericolelor migratiei si a traficului de minori.