Plant Manager in industria lemnului

PUBLIC EUROCONSULTING

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este localizat in judetul Bihor si isi desfasoara activitatea la nivel de piata inca din 2012, actualmente, detinand un grup de firme extrem de cunoscut!
Obiectul principal de activitate al firmei este prelucrarea primara a bustenilor de lemn prin transformarea lor in produse necesare constructiilor (de exemplu: grinzi, suporti din lemn pentru acoperis, sipci, etc).

Responsabilitati:

1.Sa administreze in totalitate centrul de profit, presupunand o administratie generala asupra intregii afaceri;
2.Sa prospecteze piata de lemn si sa identifice potentialul companiei prin analiza pietei din domeniu; sa fie extrem de bine informat atat pentru resursele de lemn implicate, care pot fi exploatate, cat si vis-a-vis de toate aspectele din acest domeniu de activitate (cunoasterea concurentei, a pretului de lemn brut, a pretului produsului finit);
3.Sa optimizeze productia si sa propuna investitii suplimentare (uscatoare, hale depozitare) de asa maniera ca produsele care se cer sa le poata oferi posibilitatea de a raspunde pietei;
4.Se asigura de calitatea productiei, mentinand sub control costurile acesteia;
5.Sa identifice canalele optime de vanzare si sa se implice direct in procesul de vanzare;
6.Sa fie un bun strateg;
7.Sa dezvolte un plan de afaceri ancorat realitatilor existente in acest sector de industrie;
8.Sa aiba abilitatea de a identifica specialisti buni si de a-i pune in valoare si sa construiasca o echipa performanta care sa-i asigure atingerea targetelor propuse;
9.Se asigura si raspunde de atingerea obietivelor agreate cu actionariatul;
10.Sa fie bun negociator;
11.Sa identifice furnizori de materie prima, sa negocieze, sa urmareasca si sa intretina relatia cu acestia;
12.Sa fie un bun organizator, cu evidentele la zi, urmarirea productiei, cu rapoarte de lucru zilnice si un raport lunar cu care se prezinta la actionariat;
13.Sa fie bun cunoscator al procesului productiei si comercial: sa inteleaga business-ul, sa identifice oportunitatile de dezvoltare imediat ce apar pe piata si sa exploateze orice situatie favorabila firmei;
14.Sa intocmeasca diverse rapoarte, precum rentabilitatea economico-financiara a activitatii desfasurate in prezent, si s-o prezinte periodic actionariatului, cash flow, diverse previziuni, etc;
15.Se asigura de respectarea tuturor aspectelor legislative.

CERINTE

1.Studii superioare economice si tehnice (specifice domeniului prelucrarii lemnului);
2.Experienta anterioara in pozitii manageriale minim 5 ani;
3.Experienta anterioara in dezvoltarea si administrarea unei afaceri – avantaj;
4.Entuziasm, creativitate si implicare;
5.Nivel ridicat al abilitatilor de comunicare si negociere;
6.Abilitati de vanzare/promovare a produselor companiei;
7.Gandire strategica, capacitate de analiza si sinteza;
8.Abilitatea de a organiza, prioritiza si executa proiecte multiple cu focus pe time management si eficienta;
9.Un om cu ambitie mult peste medie, spirit de lupta, invingator cu determinare la cote foarte mari, pasiune pentru ceea ce face, seriozitate cu toti colaboratori, asumarea raspunderii, achitarea in totalitate a promisiunilor (cuvantul dat sa fie respectat intocmai), sa ofere si sa pretinda seriozitate de la colaboratori, disponibilitate pentru program prelungit, rezistenta la situatii de presiune si stres.

BENEFICII OFERITE

1.Pachet salarial deosebit;
2.Autoturism;
3.PC;
4.Telefon;
5.Premii;
6.Diurne in cazul deplasarilor;
7.Relocarea este posibila si discutabila in functie de situatie si potential;
8.Contract individual de munca si/sau alt raport de colaborare.

Contact de luni pana vineri, intre orele 8.00 si 16.00 la telefon: 0741.146.585 sau e-mail: lavinia@publiceuroconsulting.ro.
Doar candidatii selectati vor fi contactati.

Public Euroconsulting te ajuta sa faci fata noilor provocari din cadrul pietei muncii, in continua evolutie.
Noi reinventam serviciile de recrutare si incercam sa fim aproape de clientii si candidatii nostri, oferindu-le sfaturi pentru a lua cele mai bune decizii.
Activitatea desfasurata de noi, ne recomanda ca specialisti in recrutare pentru toate domeniile de activitate in tara si strainatate, pentru/si din strainatate.
Public Euroconsulting identifica posibilitatile existente si potentiale din cadrul pietei muncii si face ca totul sa devina mai rapid, mai sigur si mai eficient!
Public Euroconsulting aproape de COMPANIA TA, aproape de TINE!