Responsabil securitate si sanatate in munca, PSI, protectia mediului

AGROPAN IMPEX

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul general al postului il constituie organizarea, coordonarea si monitorizarea activitatilor de prevenire si protectie, in conformitate cu legislatia specifica in vigoare ( Legea 319/2006, Legea securitatii si sanatatii in munca si normele de aplicare a Legii 319 ) , cu modificarile si completarile ulterioare.

Principalele specificatii ale postului sunt :

- Asigura obtinerea autorizatiei de functionare din punctul de vedere al SSM, inainte de inceperea oricarei activitati.
- Intocmeste un plan de prevenire si protectie bazat pe evaluarea riscurilor, pe care il aplica corespunzator cu conditiile de munca specifice unitatii.
- Verifica cunoasterea si aplicarea de catre toti lucratorii a masurilor prevazute in planul de prevenire si protectie, precum si a atributiilor si responsabilitatilor ce le revin in domeniul securitatii si sanatatii in munca, stabilite prin fisa postului.
- Intocmeste programul anual de protectie a muncii, organizeaza si amenajeaza punctele de prim-ajutor din interiorul intregii societati.
- Tine evidenta meseriilor si a profesiilor prevazute de legislatia specifica, pentru care este necesara autorizarea exercitarii lor.
- Informeaza angajatorul, in scris, asupra deficientelor constatate in timpul controalelor efectuate .
- Identifica echipamentele individuale de protectie necesare si intocmeste necesarul de dotare a lucratorilor cu echipament individual de protectie.
- Tine evidenta echipamentelor de munca si urmareste ca verificarile periodice si, daca este cazul, incercarile periodice ale echipamentelor de munca sa fie efectuate de persoane competente.
- Intocmeste intreaga documentatie cu privire la obtinerea avizelor, acordurilor si autorizatiilor de mediu

CERINTE

Nivelul de studii :

Studii superioare tehnice;
Calificari / specializari necesare specifice;
Cursuri de aprofundare a legislatiei privind securitatea si sanatatea in munca;
Cursuri generale de legislatia muncii;
Operare PC: Word, Excel, programe de baze de date.

Aptitudini necesare postului:

- Cunostinte excelente de legislatie generala si specifica de protectie a muncii, Legea 319 /2006.
- Responsabilitate si meticulozitate in elaborarea / completarea regulilor proprii de aplicare a NSSM;
- Putere de decizie si asumarea responsabilitatii;
- Spirit de ordine si disciplina;
- Capacitate de analiza si sinteza:

BENEFICII OFERITE

Daca esti pasionat si dedicat muncii tale, Grupul de Firme Panifcom este locul in care poti sa-ti transformi aptitudinile si interesele intr-o cariera, alaturi de o echipa puternica, dinamica si inovatoare

SC AGROPAN IMPEX SRL companie romaneasca,lider local al industriei de panificatie.
SC AGROPAN IMPEX SRL incurajeaza initiativa personala, oferind oportunitati deosebite de invatare si crestere, intr-un mediu ce recompenseaza performanta individuala.