Reprezentant comercial

CrisDESIGN

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivele principale ale postului:
- Realizarea planului de vanzari alocat si a incasarilor aferente.
- Dezvoltarea portofoliului de clienti alocati (persoane juridice).
- Consolidarea unei imagini favorabile pe piata.
- Marirea cotei de piata pentru produsele comercializate.

Cerintele postului:
- Evaluarea permanenta a cererii pietei pentru adecvarea ofertei.
- Documentarea permanenta asupra produselor si a ofertei companiei.
- Planificarea si efectuarea vizitelor la clientii actuali si prospecti si raportarea zilnica/saptamanala a rezultatelor.
- Actualizarea zilnica cu toate informatiile necesare a \"fisei clientilor\" din portofoliul alocat.
- Negocierea si tranzactionarea conform politicilor companiei.
- Urmarirea incasarilor pentru fiecare client in parte si luarea masurilor necesare incasarii la termen.
- Castigarea de noi clienti ca urmare a initiativei si demersurilor proprii.
- Prognoza vanzarilor trimestrial/anual.

Profilul candidatului ideal:
- Studii superioare.
- Disponibilitatea si abilitatea de a aplica cu strictete politica si tehnicile de vanzare practicate de companie.
- Foarte bune abilitati de relationare, usurinta in initierea si sustinerea facila a relatiilor interpersonale.
- Foarte bune abilitati de comunicare si negociere (persuasiune si prezentare profesionala).
- Capacitatea de a identifica usor si de a intelege nevoile si dorintele clientilor.
- Tenacitate in a convinge clientii sa accepte modalitati de plata asiguratorii si sa plateasca la termenele convenite.
- Spirit analitic si organizatoric.
- Automotivare in construirea unei cariere.
- Personalitate puternica cu valori stabile.
- Responsabilitate maxima si loialitate.
- Atitudine proactiva si pozitiva, initiativa si dinamism.
- Gandire anticipativa si preventiva.
- Spontaneitate, promptitudine si ritm de lucru alert.
- Cunostinte solide si experienta in operarea PC.
- Limba engleza si/sau germana nivel mediu.
- Permis auto categoria B.
- Aspect profesional-bussines.

Vor fi contactati numai candidatii care corespund cerintelor esentiale.

Candidaturile vor fi tratate cu confidentialitate.