Practica ca editor/redactor pentru site studentesc

Andronic V Andrei PFA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Iti capteaza atentia evenimentele studentesti? Iti place sa faci parte din diferite comunitati? Iti bei cafeaua citind stiri si articole online? Atunci te invitam sa ni te alaturi! Incrie-te la programul de internship Studentul.info si tu vei fi cel care va informa mii de studenti despre cel mai bun mod de a trai studentia.

Sa facem cunostinta...
www.studentul.info este singurul portal studentesc din orasul Iasi. Ne-am lansat in 2010 din dorinta de a oferi studentilor si nu numai informatiile de care au nevoie: ultimele noutati din campus, evenimente studentesti, oportunitati de job-uri si internship-uri dar si metode de petrecere a timpului liber sub sloganul de „ponturi studentesti”.

Internship-ul Studentul.info
Perioada inscrieri: 18.04.2013 - 20.05.2013
Conditii obligatorii: student(a) in Iasi
Experienta: o capeti alaturi de noi!

Programul nostru de internship este o modalitate foarte usoara si placuta de a acumula experienta. Tu vii la noi cu entuziasmul si dorinta de a invata ce presupune meseria de editor online iar noi iti punem la dispozitie toate resursele, cunostintele si experienta noastra din cei peste 3 ani de cand activam in mediul online.

Alaturi de noi vei putea:
• Sa obtii experienta ce te va putea ajuta intr-o viitoare cariera;
• Sa inveti cum sa redactezi si sa publici o stire;
• Cum sa faci reporting;
• Sa interactionezi cu oameni noi si sa te faci cunoscut pe plan local;
• Sa iti perfectionezi modul de comunicare si mai ales de a transmite un mesaj unei comunitati online;

Responsabilitati
• va trebui sa cauti online sau prin alte metode informatii utile studentilor;
• postarea stirilor pe pagina de Facebook a site-ului
• realizarea de fotografii la petrecerile la care suntem parteneri (optional);

CERINTE

Cerinte
• Student sau masterand;
• Plin de energie, entuziast, dornic de a invata, interesat de dezvoltarea profesionala si personala;
• Pus la curent cu evenimentele importante din viata de student;
• Bun cunoscator al limbii romane;
• cunostinte PC (Office, navigare internet, retele sociale);

BENEFICII OFERITE

Care sunt beneficiile?
• Training si un curs practic (despre ce presupune pozitia de editor la www.studentul.info);
• Scrisoare de recomandare la sfarsitul perioadei de internship, adeverinta de practica;
• Un portofoliu cu cele mai inspirate materiale publicate;
• Realizarea unui blog subdomeniu, de forma editor.studentul.info, pentru cine doreste sa aiba si blogul lui personal precum si alocarea unei adrese de email personala(ex: editor@studentul.info);
• Posibilitate de angajare la sfarsitul perioadei de practica;
• Invitatii la evenimentele care suntem parteneri;
• Vei lucra de acasa;