Inspector Masura

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Determina, comunica si intocmeste rapoartele cu cantitatile de energie recalculata conform reglementărilor si procedurilor interne pentru toti consumatorii si puncte de contur;
- Analizeaza reclamatiile si sesizarile de masura conform reglementărilor si procedurilor interne pentru toti consumatorii eligibili, captivi mari, mici si casnici, puncte de contur;
- Verifica corectitudinea operarii elementelor de pierderi in sistemul SAP ISU la necoincidenta Punct masurare cu Punct delimitare conform procedurilor interne;
- Emite şi urmăreşte rezolvarea notificarilor de inlocuire periodica, verificare grupuri de masura de energie electrica in montaj semidirect si indirect, integrare AMR;
- Emite Notificari manuale pentru notele de sesizare la grupurile de masura defecte de energie electrica in montaj semidirect si indirect şi urmăreşte rezolvarea lor pentru toate categoriile de grupuri de masura defecte;
- Verifica si avizeaza grupul de masura a energiei electrice pe schemele monofilare din Conventiile de Exploatare in baza BVGM/BMC;
- Stabileste si verifica solutiile de masurare energie electrica in ATR pentru grupurile de masurare si este membru in comisia de avizare CTE a Centrului de Retea din judetul in care are locatia;
- Determina conditiile de trecere la eligibilitate din punct de vedere a grupurilor de masurare de energie electrica si determina indexele de trecere la eligibilitate a consumatorilor netelecititi sau necititi lunar;
- Determina si comunica cantitatile de energie electrica pe interval baza de decontare (IBD) pentru consumatorii eligibili si captivi cu decontare orara netelecititi si pentru cantitatile recalculate;
- Analizeaza in perioada de facturare la consumatori eligibili, consumatori captivi cu citire lunara, puncte de contur anomaliile de facturare semnalate la grupurile de masurare de energie electrica si dispune corectiile necesare;
- Stabileste indexele de demontare conform procedurilor interne pentru contoarele defecte la care nu se pot citi indexele datorita unor deficiente si care nu fac subiectul comisiilor de analiza fraude;
- Urmăreşte realizarea zonală a planului de inlocuire periodica, instalare si verificare grupuri de masura de energie electrica in montaj semidirect si indirect conform planului de mentenantă, planului de investitii AMR;
- Efectueaza verificari ale formatiilor de masura in teren cu privire la lucrarile la grupurile de masurare de energie electrica;
- Coordoneaza activitatile de programare unica a contoarelor de energie electrica si analiza rapoartelor extrase din contoarele electronice conform cu procedurile interne;
- Este responsabil de identificarea/depistarea pierderilor de energie electrică cauzate operatorului licențiat de distribuție energie electrică în aria de activitate și responsabilitate alocată prin fișa postului în activitatea curentă sau prin documentul care impune desfășurarea activității într-un anumit areal sau într-o anumită zonă. Angajatul are de asemenea obligația de a se implica în identificarea oricăror neconformități ce ar putea conduce la pierderile mai sus menționate, de a acționa pentru eliminarea acestora în limita competențelor proprii, precum și de a semnala/raporta pe linie ierarhică pe cele care au fost identificate în alte arii de activitate și nu se pot soluționa operativ;

CERINTE

Adecco Permanent Placement cauta pentru clientul sau, compania E.ON Distributie Romania organizatie multinationala de prestigiu, activa in domeniul energetic, un Inspector Masura.

Candidatul ideal:
- Studii superioare: tehnician electrotehnica / electroenergetica;
- Experienţă minim 5 ani în activitatea de distribuţie a energiei;
- Cunoştinţe obligatorii cerute de legislaţie: Legislatie ANRE, BRML;
- Intelegerea de baza a limbii engleze;
- Cunoştinţe IT: Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint), Internet Explorer;
- Capacitatea de planificare, capacitate de decizie, de sinteză;
- Disponibilitate pentru lucru în echipă;
- Creativitate si flexibilitate ;
- Abilitati de comunicare;
- Permis de conducere – constituie avantaj.

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO RESURSE UMANE SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 4
Nr. ORCB J40/12364/2003, CUI RO15739037
Capital social subscris si varsat: 392.440 Lei
Nr. autorizatie Agent de Munca Temporara: 17/2005
Autorizatie seria nr. B/ 0000008/25.10.2005
Nr. Operator Date Personale: 15866
Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54
E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

ADECCO ROMANIA SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 3
Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186
Capital social subscris si varsat: 360.575 Lei
Nr. Operator Date Personale: 15862

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro