Proiect european-Asistenti medicali generalisti Germania

Vaßen Personalbetreuung

Job expirat

RESPONSABILITATI

Proiect cofinantat din fonduri europene, sustinut de TÜV Nord Bildung GmbH&Co.KG Germania. Se organizeaza pentru asistenti medicali generalisti aflati in cautarea unui loc de munca un curs de germana in Romania, un curs de germana in Germania, cu angajare.

CERINTE

Candidat eligibil si acte necesare:
-asistent medical generalist cu diploma de absolvire, foaia matricola, plan de invatamant
-Certificat de membru OAMMR
-autorizatie de libera practica
-Certificat de conformitate sau Certificat care atesta drepturi specifice in profesia de asistent medical generalist(sau numarul de inregistrare a dosarului la DSP)
-cazier judiciar fara inscrisuri
-adeverinta de la medicul de familie ''clinic sanatos'' si ca ''nu figurati in evidenta cu boli cronice''
-Dovada emisa de Serviciul Pasapoarte din care sa rezulte ca nu aveti interdictia legala de a parasi localitatea ori alte limitari ale exercitarii dreptului la libera circulatie in alte tari
-document care sa ateste faptul ca sunteti in cautarea unui loc de munca(Somaj-nu neaparat trebuie sa primiti indemnizatie de somaj, ci doar sa fiti inscrisi in baza de date ca fiind in cautarea unui loc de munca)

BENEFICII OFERITE

Etape:
Incheierea contractului de munca intre angajator si canditatul eligibil(10,5 euro brut/ora), contract pe perioada de un an, cu posibilitatea de prelungire
1.Curs germana: 5 saptamani(170 de ore) curs intensiv in Romania(initial Bucuresti, apoi si-n restul tarii,in functie de solicitari),urmate de examinare de catre un reprezentant TÜV Nord Bildung GmbH&Co.KG Germania, pentru nivel A2, fara eliberare diploma
2. Absolventii primesc 890 de euro pentru mutare in Germania(transport, chirie, cheltuieli)
2.Curs germana in Germania: 2 saptamani/8 ore pe zi
3.Urmatoarele 3 luni:1-2 zile pe saptamana curs germana, in paralel cu serviciul
4.TÜV Nord Bildung GmbH&Co.KG Germania face demersurile la Ministerul Sanatii Germania(Gesundheitsministerium) pentru recunoasterea/echivalarea diplomelor(Anerkennung)
5.Examinarea cursantilor de catre TÜV Nord, cu eliberarea diplomelor B2 pentru absolventi
6.Modificarea salariala de la 10,5 euro brut/ora la 12,5 euro brut/ora.
Fiecare asistent medical generalist participant la acest proiect are un cost de cca 100 de euro, restul costurilor fiind acoperite de UE.
Salariu 1800-2200 euro brut pentru 160 de ore lucrate pe luna, insa exista posibilitatea de a efectua ore suplimentare.
Cazare masa transport asigurare, dupa mutarea in Germania.

DESCRIEREA FIRMEI

Agentie de recrutare personal medical pentru Germania