Asistent Medical Germania

ViroMedian oHG

Job expirat

RESPONSABILITATI

Căutăm in permanenţă personal medical examinat, cu diplomă recunoscută/nerecunoscută – oferim contracte de munca pe termen nelimitat, în numele a multor clienţi renumiţi de pe teritoriul Germaniei

CERINTE

•O şcoală postliceala sanitară/facultate absolvită ca asistent medical
•cu sau fară o specializare (generalist, etc.)
•voinţa de a învăţa limba Germană si de a vă integra,
•competenţe personale, cum ar fi munca in echipa,
•un grad avansat de empatie pentru diferitele situaţii întâlnite, pentru pacienţi şi familiile acestora,
•un stil de muncă independent şi autonom,

BENEFICII OFERITE

•Cursuri gratuite de limba germană pentru atingerea şi recunoaşterea nivelului B2/Telc,
•servicii şi ajutor local din partea profesorilor lingvişti şi a managerilor de integrare,
•locuinţă asigurată de clinica angajatoare,
•preluarea tuturor costurilor pentru relocare, traducerea si recunoasterea actelor, examene, etc.
•un salariu brut de practicant de minim 1.250,- €/lună doar pe durata proiectului de integrare/învăţare a limbii germane (maxim 9 luni) ,
•preluarea în contracte de muncă pe termen nelimitat, •dupa absolvirea proiectului, candidatii cu nivel de limba Germana B2 primesc automat recunoasterea profesiei de asistent medical în Germania, cu un salariu de baza între 2400,- € si 3500,- €, în functie de experienta (anii de vechime din domeniu sunt recunoscuti).
•sporuri si bonusuri sunt remunerate extra, conform acordului tarifar respectiv.
•angajarea se face pe post de asistent medical si nu infirmier.
•suport la reîntregirea familiei (ajutor în căutarea unei locuinţe, alegerea unei şcoli pentru copiii, căutarea unui loc de muncă pentru partener, etc.)
•locuri de gradinita/scoala asigurate

Cu peste 600 de candidați plasați cu succes până în prezent, firma ViroMedian este un recrutor important din sectorul German al sănătății. Printre clienții noștri se numără operatori globali de clinici și spitale, precum și spitale universitare si militare de pe întreg teritoriul Germaniei. Cu ajutorul conceptului ViroMedian de învățare și integrare pentru candidați străini, peste 90% din totalul de aplicanți obțin recunoașterea limbii Germane B2/C1 și, prin urmare, si recunoașterea completă a calificărilor profesionale, necesare pentru a putea profesa meseria învățată. Proiectele se desfășoară de obicei la fața locului, în incinta instituției angajatoare, și rezultă într-un contract de muncă permanent, pe durată nedeterminată, in conformitate cu legislația și tarifele colective germane. Pe tot parcursul proiectului, candidații sunt susținuți de către profesorii noștri de limba germană și de managerii proiectului. Împreună cu unul din clienții noștri, testăm actual cu tineri absolvenți din diferite scoli postliceale sanitare – cât și cu tineri absolvenți universitari – un nou concept cu o durată de doi ani. La finalul proiectului, scopul este – pe lângă recunoașterea de limba germană de nivel C1 - de a oferi candidaților și posibilitatea unei specializări profesionale în domeniul terapiei intensive. Vă vom ține la curent despre decursul proiectului pe site-urile noastre oficiale de facebook si web. Mai presus de toate, obiectivul nostru nu este numai acela de a ajuta candidații străini în a obține recunoașterea profesională și un loc mai bun de muncă, ci și cel de a-le asigura cea mai ușoară și comfortabilă integrare în noul acasă. Întotdeauna în conformitate cu motto-ul nostru: tratăm oamenii cu care avem de-a face în același mod în care ne dorim și noi de-a fi tratați într-o situație similară. Sunteți asistent medical sau medic și v-am trezis interesul? Vă aflati și Dvs. printre cei ce se străduiesc pentru o carieră de succes in Germania? În cazul acesta, contactați-ne via eMail sau facebook, sau trimiteți direct CV-ul Dvs., împreună cu diploma de absolvire relevantă la picconi@viromedian.com și noi vom reveni cu un raspuns în mai puțin de 48 de ore!
Nu ezitați, viitorul începe azi!

Viitorul începe ÎMPREUNĂ – ViroMedian!