Asistent social

JRS Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

ip job: part-time (2 h/zi, 10 h/saptamana)

Locul muncii: Centrul Regional de Cazare si Proceduri pentru Solicitantii de Azil Galati (Str. Savinesti)
Proiect: “O noua casa”

Perioada: iulie 2017– iulie 2018

Principalele atributii:
– identificarea si inscrierea in proiect a beneficiarilor;
– intocmirea dosarelor pentru fiecare beneficiar;
– informarea, consilierea si asistenta beneficiarilor in vederea accesarii unei locuinte;
– insotirea beneficiarilor pe teren in vederea identificarii unei locuinte;
– medierea relatiilor dintre beneficiari si proprietarii de locuinte, locatarii si administratiile blocurilor de locuinte;
– consilierea beneficiarilor cu privire la folosirea dotarilor locuintelor;
– decontarea costurilor cu chiria/utilitatile;
– raportari lunare si ori de cate ori sunt solicitate.

CERINTE

Cerinte specifice:
– absolvent de studii socio-umane si/sau juridice;
– cunoasterea limbii engleze;
– disponibilitatea de a relationa cu persoane din diferite culturi (refugiati);
– disponibilitatea de a se deplasa pe teren;
– cunoastere editare Word si Excel;
– bun organizator, seriozitate si atentie sporita la intocmirea documentelor;
– experienta in relationarea directa cu categorii defavorizate de persoane in cadrul unui ONG reprezinta un avantaj.

Perioada de proba: minim 30 zile.
Candidatii interesati sunt rugati sa trimita CV–ul si scrisoarea de intentie la adresa de e-mail jrsromania@gmail.com, avand drept subiect “Selectie ASISTENT SOCIAL GALATI”, pana la data de 01.07.2017. Scrisoarea de intentie trebuie sa fie motivata avand in vedere cerintele postului si lucrul cu persoanele refugiate.
Selectia se va face pe baza unui interviu la care vor fi programati doar cei selectati.
Mai multe detalii despre activitatile organizatiei gasiti pe pagina web www.jrsromania.org.

DESCRIEREA FIRMEI

www.jrsromania.org