Sales Manager, Franta

Job Connect

Job expirat

RESPONSABILITATI

Job Connect se afla in cautarea unui Sales Manager in Franta.

Compania pe care o veti reprezenta produce si comercializeaza, la nivel mondial, fierastraie si echipamente pentru prelucrarea lemnului, de la forma sa bruta, pana la forma finala.
Cu originile in SUA, de peste 30 de ani, compania s-a extins si in Europa, unde, in prezent, exista activitate de productie care acopera cererile din Europa, Asia si Africa.
Produsele pe care le comercializeaza si pe care dumneavoastra le veti promova sunt:
- fierastraie panglica profesionale;
- produse industriale;
- prelucrare secundara;
- accesorii;
- panze.

Activitatea dumneavoastra se va indrepta atat spre persoane particulare, cat si spre firme, companii din domeniul prelucrarii lemnului.

Printre scopurile principale ale activitatii dumneavoastra se numara:
- Organizarea si dezvoltarea retelei de vanzari – cautare activa de clienti noi, mentinerea, imbunatatirea contractelor actuale;
- Coordonarea activitatii si a comunicarii cu clientii deja existenti si cu clientii noi;
- Construirea unei imagini pozitive a companiei in zonele care va vor fi alocate.

Activitatile intreprinse, pentru realizarea scopurilor:

- veti dezvolta piata existenta si veti intreprinde demersuri pentru atragerea a noi clienti;
- veti furniza catre departamentul contabil si depozit documentele care va sunt solicitate;
- veti estima vanzarile si bugetele in conformitate cu standardele companiei;
- veti tine legatura cu Managerul Regional din Africa, pentru vizitarea clientilor vorbitori de limba franceza din tari ale Africii;
- veti asigura functionarea unui sistem de vanzari potrivit;
- veti crea si actualiza bazele de date cu clienti;
- veti gestiona procesele de vanzari pe care le veti demara;
- veti fi mereu implicat in colectarea, procesarea, salvarea si dezvoltarea cunostintelor esentiale cu privire la piata;
- veti urmari permanent soldurile conturilor clientilor, veti emite declaratiile de creanta catre clienti, veti transmite solicitarile de plata;
- veti coopera cu Departamentul de Marketing in EHQ;
- veti pregati planurile si strategiile de marketing;
- veti fi responsabil de introducerea de noi produse si a promotiilor aferente;
- va veti implica in organizarea de targuri, expozitii, Customer's Day, prezentari, traininguri pentru zonele alocate;
- veti monitoriza eficacitatea activitatilor de publicitate si promotionale pe toate canalele de vanzari;
- veti pregati si trimite rapoarte lunare catre Sales Manager si Financial Controller, in EHQ.

CERINTE

Sunteti un candidat potrivit pentru acest post de Sales Manager daca:

- vorbiti limba franceza fluent, cu experienta si vechime in vorbire si scriere (ideal, ati locuit in Franta/ alta tara francofona pentru cativa ani si ati avut activitate bazata pe comunicare cu oamenii);
- detineti permis de conducere si aveti experienta in conducerea atat pe distante lungi, cat si scurte;
- sunteti un bun cunoscator al culturii franceze;
- aveti cunostinte despre geografia, economia si industria Frantei (Ideal, ati lucrat in vanzari directe in Franta);
- sunteti dispus la relocare in Franta, in zona Lyon;
- aveti deschidere si disponibilitate pentru deplasari lungi, calatorii frecvente;
- sunteti un comunicator excelent si va plac oamenii;
- ati citit cateva carti de vanzari pana in acest moment, pentru ca va intereseaza si chiar pasioneaza acest domeniu.

BENEFICII OFERITE

Informatiile de mai sus va atrag interesul si considerati aceasta oportunitate prielnica pentru dezvoltarea dumneavoastra personala/ profesionala?
O scrisoare de intentie si un CV (limba romana) reprezinta primul pas pe care trebuie sa il faceti pentru a ne face cunoscuta intentia dumneavoastra.

Firma Job Connect s-a nascut din dorinta de a face posibila intalnirea oamenilor meniti sa lucreze impreuna.

Oferim urmatoarele servicii:
- recrutare si selectie de personal;
- leasing de personal;
- training si consultanta;
- evaluare psihologica;
- solutii de finantare in HR.