Inginer JAVA

COOPTALIS

Job expirat

RESPONSABILITATI

COOPTALIS,companie specializata in mobilitate internationala recruteaza Ingineri JAVA/J2EE,interesati de dezvoltarea unei cariere in Franta.

Responsabilitati
In cadrul echipei existente si sub indrumarea Managerului de proiect, veti aduce expertiza dumneavoastra in dezvoltarea de aplicații folosind tehnologii JAVA/J2EE, pentru care veti avea urmatoarele responsabilitati:

Analiza / Proiectare :
• Elaborare specificațiifunctionale
• Proiectare specificațiitehnice detaliate
Corectarea problemelor detectate pe parcursul activitatilor de dezvoltare, proiectare sau analiza.

Dezvoltare:
• Crearea de prototipuri funcționale și dezvoltarea lor iterativă
• Creare de cod sursă în mod colaborativ (peer programming)
• Armonizarea si industrializarea ansamblului de componente si aplicatii

Testare :
•Crearea și întreținerea suitelor de teste automate (unitare, funcționale și de integrare) care să permită dezvoltarea continuă
• Prezentare propuneri in termeni de optimizare a performantei functiilor deja realizate

Implementare:
• Elaborarea documentatiei tehnice a aplicatiilor dezvoltate: tutoriale de instalare, exploatare si implementare.

Localizare
Tara : Franta

CERINTE

Nivel studii
Bac +5 (nivel de 4/5 ani de studii superioare in informatica –universitate , studii de inginer)
Ani de experienta : minim 2-3 ani in dezvoltarea JAVA/J2EE
Tipul contractului: Contract perioada nedeterminata

Profil ideal:
Ca absolvent de studii superioare, lunga durata, specializare Informatica/Matematica- Informatica/Automatizari si Calculatoare, aveti o experienta de minim 2 ani in proiectare si dezvoltare folosind tehnologii JAVA in arhitecturi distribuite (N-tiers, middleware, SOA, Web services), intr-un mediu multiplatforma (Linux, Windows).

Sunteti un bun vorbitor de limba franceza (obligatoriu) Sunteti capabil de a finaliza cu succes si in completa autonomie misiunile care va sunt incredintate. Dati dovada de rigurozitate, organizare si dinamism, aptitudini indispensabile pentru a evolua intr-un astfel de post. Sunteti recunoscut pentru abilitatile dvs de comunicare si va place lucrul in echipa.

DESCRIEREA FIRMEI

Agentie de recrutare si mobilitate internationala

The genesis of Cooptalis is the encounter between 2 creative minds, Gilles Lechantre and Olivier Desurmont, specialists in international mobility and the development of companies, with a common desire to offer innovative and different solutions to both companies and applicants.

Cooptalis is a recruiting agency fundamentally international. We assist our clients and applicants regarding their difficulties related to international human resources matters.
With the globalisation of the labour market, the scarcity of skills being a constant concern for companies, the fact that people are now more flexible and have a stronger desire to establish themselves abroad, Cooptalis offers to assist you in your projects.

Cooptalis relies on :

• A team of certified consultants, multilingual, multidisciplinary and accustomed to the demands and requirements involved in international mobility. More than fifteen languages are spoken at Cooptalis.

• A network of privileged partners (private, institutional) in nearly 20 European countries and across the globe.

• Sourcing tools and recruitment procedures appropriate for international strategies.

• Experts in terms of logistics and administration to assist international projects in the best manner

OUR VALUES :

Innovation as our drive

A new service, in line with globalisation and the opening needs that companies and employees face

Thorough assistance in order to enable successful mobility endeavours: logistics, administration...

Respect at the heart of our project

Guidance, information and training for people and companies wishing to launch in international recruitment

Equal remuneration for expatriates

No discrimination in our recruitment projects