Inginer energetic

Meda Prod '98

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Studii universitare (Facultatea de Energetica);
• Experienta minim 2 ani intr-o pozitie cu responsabilitati similare;
• Cunostinte Microsoft Office;
• Permis categoria B;
• Curs de specialitate în domeniul Managementului Energetic (constituie avantaj).

CERINTE

Responsabilitati
• Intocmeste bugetul estimativ de cheltuieli cu materialele electrice cat si planul anual de reparatii si revizie tehnica a utilajelor, masinilor si instalatiilor electrice de la centrele de vinificatie, ferme viticole, sectii imbuteliere, statii epurare, centrale termice, etc;

• Verifica oportunitatea/necesitatea intocmirii bilanturilor energetice / termice in functie de prevederile legilor in vigoare;

• Analizeaza continuu curba de sarcina si cea a regimului de consum de energie de toate formele;

• Raspunde de achizitionarea, montarea si buna functionare a aparatelor de masura si control pentru masurarea consumurilor tuturor resurselor de energie;

• Intocmeste documentatiile necesare pentru obtinerea autorizatiilor, avizelor, acordurilor, etc. pentru consumurile de energie, combustibili si instalarea si punerea in functiune a instalatiilor si utilajelor care necesita aceste aprobari;

• Asigura si raspunde d.p.d.v electric de siguranta in functionare a tuturor masinilor, utilajelor si instalatiilor electrice din toate fermele, centrele de vinificatie, sectiile de imbuteliere si alte sectoare de activitate in mod deosebit a celor cu grad ridicat de pericol in exploatare;

• Elaboreaza si propune spre aprobare sefului ierarhic superior planul anual privind efectuarea verificarilor, a masuratorilor si incercarilor preventive a utilajelor si instalatiilor energetice si de automatizare;

• Intocmeste documentatia tehnica pentru obtinerea avizelor energetice si a contractelor de furnizare a energiei electrice pentru consumatorii captivi si eligibili;

BENEFICII OFERITE

Rolul in companie
• Coordonarea si realizarea lucrarilor de întretinere si reparatii în vederea mentinerii instalatiilor si utilajelor companiei la parametrii optimi de functionare dpdv electric cat si implementarea si mentinerea celor mai bune practici pentru cresterea eficientei energetice.

Dacă “îți sunăm cunoscut” dar nu știi de unde să ne iei, atunci probabil ne știi direct de la raftul de mezeluri. Sau pentru crenvurștii noștri din piept de pui, cei mai vânduți din piață și galaxie. E bine și așa.
Oricum, suntem mai serioși decât părem, avem și niște cifre pentru tine.
Meda Prod ’98 SA a apărut în 1998, în București, deci am implinit 23 ani. Și am crescut până am ajuns pe a patra poziție în piață, unde suntem azi.

Avem 700 de angajați și depozite în București, Craiova, Arad, Turda și Bacău. Din 2008 fabrica s-a modernizat și astfel produce până la 40 tone de mezeluri/zi. Deținem certificările ISO 9001 și ISO 22.000 pentru calitate și siguranță alimentară. Suntem în majoritatea lanturilor de comert modern și în peste 3.000 de magazine din comerțul tradițional.