Director Comercial - Craiova

BIA Business Intelligence Alliance

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Stabileste strategia comerciala a societatii, in conformitate cu linia adoptata de grup
- Concepe, propune si implementeaza strategiile de marketing si vanzari
- Organizeaza si coordoneaza activitatea departamentelor marketing & vanzari
- Administreaza bugetele de marketing si vanzari
- Negociaza si indeplineste obiectivele de vanzari
- Elaborarea calculelor si studiilor de prognoza in domeniul vanzarii produselor
- Negociaz¿ si incheie cu furnizorii conditiile comerciale contractuale
- Dezvolta relatiile cu clientii firmei si va construi strategii de dezvoltare cu acestia.
- Cerceteaza permanent piata - furnizori, clienti, concurenti si identifica oportunitatile de afaceri pe piata interna si externa
- Prezinta rapoarte de activitate specifice managerului general
- Recruteaza, motiveaza si se implica in dezvoltarea unor programe de training pentru echipa de vanzari & marketing.

CERINTE

- studii superioare (Economice/ Agronomice) si eventual postuniversitare/MBA
- experienta min 5 ani in vanzari / marketing
- experienta min 3 ani intr-o pozitie manageriala
- experienta in domeniul productiei si distributiei de cereale - constituie un avantaj
- capacitate de coordonare, motivare si conducere a echipei
- gandire globala, sinteza, foarte bune abilitati de time management si managementul crizei
- abilitati foarte bune de comunicare, relationare si negociere
- persoana dinamica, creativa, cu simt de raspundere, orientata spre rezultate
- cunostinte operare PC (Word, Excel, Powerpoint, Internet)
- posesor carnet conducere

BIA Business Intelligence Alliance este prima companie romaneasca de recrutare fondata in anul 1992. In cei 15 ani de activitate BIA a activat ca una dintre cele mai puternice firme de recrutare, realizand o baza de date cu peste 70.000 de candidati care au beneficiat de serviciile BIA.
Ca o consecinta fireasca a dinamicii mediului de afaceri din Romania, BIA isi extinde portofoliul de servicii, oferind:
- servicii de salarizare si administrare de personal,
- servicii de recrutare si selectie de personal,
- consultanta in resurse umane,
- training si dezvoltare.
Cei peste 150 de clientii cu care am construit parteneriate pe termen lung reprezinta aproape toate domeniile de activitate de pe piata romaneasca. Iata numai cateva dintre companiile care au decis sa isi dezvolte resursele umane interne impreuna cu BIA: AIG Romania, BRD Groupe Societe Generale, BT Asigurari, Connex, Coca Cola, Danone, Elite, Lafarge, Microsoft, Porsche Romania, Rominserv, Xerox etc.