Consilier Juridic - Dolj, Constanta

RAIFFEISEN BANK

Job expirat

RESPONSABILITATI

Avizeaza pentru legalitate proiectele de contracte intocmite de unitatile din Aria Retail a bancii, precum si cele prezentate de partenerii cu care banca intra in raporturi contractuale
Analizeaza documentatiile de credite pentru persoane fizice si emite opinii juridice cu referire la acestea
Redacteaza forma standard a contractelor si/sau clauzelor referitoare la activitatea de creditare Persoane Fizice precum si a contractelor de garantii aferente acestei activitati
Redacteaza contracte nonstandard aferente unor tranzactii sau operatiuni specifice, care intra in aria de responsabilitate a Departamentului
Ofera consultanta de specialitate celorlalte directii / departamente , la solicitarea acestora, din punct de vedere al aplicarii normelor legale si interne
Emite opinii juridice privind acte, fapte, operatiuni, tranzactii cu caracter juridic precum si identificarea categoriilor de risc legal, implicatiile acestora si modalitati de diminuarea si/sau inlaturare a acestora, dupa caz
Asigura reprezentarea bancii in fata unor organe abilitate precum Notari Publici, Avocatul Poporului, OSIM, Oficiul Concurentei, alte organe administratice centrale si locale si/sau institutii specializate in scopul protejarii intereselor bancii.

CERINTE

Studii superioare juridice
Examen de definitivare in profesie sustinut
Minim 3 ani experienta pe pozitie de consilier juridic
Abilitati de operare PC
Cunoasterea limbii engleze, nivel avansat
Cunoasterea si utilizarea eficienta a programelor de legislatie
Abilitati de organizare si prioritizare a propriei activitati
Abilitati de rezolvare a problemelor si de luare a deciziilor
Perseverenta si stapanire de sine
Responsabilitate si integritate

Raiffeisen Bank este o banca universala, oferind o gama completa de produse si servicii de cea mai buna calitate persoanelor fizice, IMM-urilor si corporatiilor mari prin multiple canale de distributie: unitati bancare, retele de ATM si EPOS, phone-banking si mobile banking.

Raiffeisen Bank aduce in Romania traditia bancara de peste 130 de ani a grupului austriac Raiffeisen, bazata pe accesibilitate, eficienta si incredere. Raiffeisen Zentralbank Osterreich AG (RZB) Viena este institutia centrala a Grupului Bancar Raiffeisen Bank din Austria, cel mai puternic grup bancar din tara. RZB este cea mai mare banca corporatista si de investitii din Austria si considera Europa Centrala si de Est ca piata strategica unde opereaza o retea de 15 banci cu peste 800 de unitati bancare, prin intermediul Raiffeisen International Bank Holding AG.

Raiffeisen Bank Romania a rezultat prin fuziunea incheiata in iunie 2002 a celor doua entitati detinute de RZB in Romania - Raiffeisen Bank (Romania), infiintata in 1998 ca subsidiara a Grupului RZB, si Banca Agricola, achizitionata in 2001.

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin în afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele în realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si întreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.

Viziteaza site-ul nostru www.raiffeisen.ro si afla mai multe detalii despre oportunitatile de cariera din cadrul bancii.

Raiffeisen Bank Romania -Banca ta de incredere !