Specialist Securitate IT - NET - Directia Control Intern - Sediul Central Cluj-Napoca

Banca Transilvania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Monitorizeaza prin metode specifice, implementate, activitatile din sistemele informatice pentru detectarea in timp util a eventualelor intruziuni, atacuri informatice sau utilizari neconforme
- Identifica vulnerabilitatile si amenintarile asupra sistemelor IT, propunand mijloace pentru diminuarea si/sau eliminarea lor
- Participa la evaluarea riscurilor informatice si propune controale pentru reducerea acestora la un nivel acceptat
- Avizeaza din punct de vedere al securitatii IT noile proiecte sau modificarea celor existente si controleaza modalitatea de implementare a cerintelor specifice
- Intocmeste rapoarte in urma evaluarilor riscurilor de securitate sau in cazul incidentelor semnificative si elaboreaza/propune controale pentru minimizarea riscurilor

CERINTE

- Studii superioare in domeniul IT
- Experienta profesionala de minim 3 ani in cadrul ultimelor locuri de munca din domeniul configurarii si administrarii echipamentelor de tip Border/Core Networking (Ex: Cisco)

Constituie un avantaj:
• Experienta in utilizarea uneia sau mai multor solutii de tip NGFW, WAF, IDS/IPS, Web/E-mail Gateway
• Experienta in utilizarea uneia sau mai multor solutii de tip SIEM, DLP, Vulnerability Scanning & Management, Sandboxing
• Cunostinte avansate de limba engleza, scris si vorbit
• Alte certificari relevante in domeniile mentionate

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra pentru un brand romanesc de top
- Pachet de beneficii atractiv
- Ocazia de a face parte dintr-o echipa tanara si entuziasta
- Traininguri de pregatire si perfectionare profesionale
- Oportunitati de dezvoltare a carierei

DESCRIEREA FIRMEI

Piesa centrala a GRUPULUI FINANCIAR BT
Management international
15% BERD – actionariat si peste 500 de banci corespondente in intreaga lume
Emitent transparent la Bursa de Valori Bucuresti
Peste 500 unitati in toata tara
Vizeaza calitatea si excelenta bancara, flexibilitate,
concept puternic de «client service»