Java Developer

SC LIVERAIL ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI :
- Programare aplicatii Java HTTP server stand-alone cu cerinte minime foarte stricte legate de numarul de conexiuni pe secunda ( peste 2500 req/s ) si timpi de raspuns sub 200 ms.
- Programare aplicatii Java client/server tip cluster folosind unicast sau multicast

- Sa lucreze in de-apropape cu Arhitectul si Inginerul de Sistem pentru a raspunde cerintelor tehnice ale produsului
-Sa programeze optim in vederea dezvoltarii unu produs eficient si conform cu cerintele functionale
- Sa identifice si sa solutioneze bug-uri de sistem.

CERINTE

- Minim 3 ani de experienta in programare Java (core internals).
- Gandire analitica, profesionist, productiv si orientat spre dezvoltarea unui produs performant, eficient si de calitate.
- Programator cu un background de progamare sistem Unix/Linux care sa cunoasca functionarea intima a acestor sisteme (shmem, signals, threads, sockets).
- Cunostinte avansate protocoale TCP, UDP si HTTP.
- Cunostinte avansate SQL.
- Nivel de engleza avansat.

Constituie un avantaj :
- Cunoasterea Apache Hadoop sau sisteme bazate pe Map/Reduce.
- Notiuni de baza procese ETL (Extract, Transform, Load).
- Cunostinte avansate legate de DW (Data Warehousing), baze de date columnare (Infobright).

BENEFICII OFERITE

OFERTA :
- Pachet salarial atractiv, in functie de profil si performanta.
- Stock option.
- Asigurare medicala privata.
- Posibilitate pachet relocare in Cluj-Napoca pentru candidatii ideali.
- Mediu de lucru tanar si profesionist.

DESCRIEREA COMPANIEI:
LiveRail este o companie cu sediul in San Francisco si cu birouri in New York si Cluj-Napoca. Produsul principal al companiei consta intr-o platforma de gestionare si monetizare a reclamelor video difuzate pe sute de site-uri cu continut video.

Dezvoltare software este asigurata de o echipa de 25 de tineri programatori localizati in Cluj-Napoca. Tehnologiile folosite sunt variate ; PHP, CSS, jQuery, JavaScript, Java si Hadoop. Compania este intr-o permanenta cautare de programatori talentati in PHP, JavaScript, jQuery, Java, HTML, CSS cu cunostinte solide in programare.
www.liverail.com

Pentru depunerea candidaturii, va rugam sa trimiteti CV-urile dvs. la adresa de email : careers.ro@liverail.com. Va rugam sa mentionati, in subiectul emailului, pozitia pentru care aplicati.

DESCRIEREA FIRMEI

Prelucrare software