Economist Import / Asistent Logistica

WOODCOTE ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectueaza comenzile catre furnizorii externi (centralizeaza comenzile de la depozitele Woodcote Romania; verifica comenzile si discuta eventualele neconcordante; redacteaza si transmite comanda catre furnizorul extern; primeste confirmarea din partea furnizorului; gasirea mijlocului de transport; realizeaza vama; avizeaza gestionarii de sosirea marfii)
- Realizeaza activitatile aferente livrarilor de marfa sosite containerizat in portul Constanta.
Mentine si dezvolta relatiile de colaborare cu:
- firmele furnizoare de servicii de transport;
- firmele furnizoare de servicii vamale (comisionarii vamali).
- Optimizarea stocului existent in functie de stocul existent, comenzile lansate si sezonalitate.

Responsabilitatile postului, raspunde de:
- Operativitatea aprovizionarii depozitelor Woodcote Romania.
- Optimizarea stocului.
- Supervizarea, urmarirea si indrumarea activitatii de logistica.
- Realizarea in bune conditii a activitatilor de import.
-Mentinerea si dezvoltarea relatiilor de colaborare cu transportatorii si comisionarii vamali.

CERINTE

Experienta in logistica, importuri - avantaj
Cunostinte:
- cunostinte de logistica;
- cunostinte de managementul stocului
- programe: Word, Excel, avantaj cunoasterea programului de contabilitate WinMentor;
- limba engleza: avansat

Abilitati practice/ competente profesionale:
- rezistenta la presiune/ stres;
- rapiditate in luarea deciziilor;
- capacitate de a selecta rapid si eficient informatiile;
- rationament logic, matematic;
- organizare eficienta a activitatii;
- abilitati de relationare cu ceilalti;
- capacitatea de a urmari si controla eficient mai multe probleme odata, simultan

Studii
- de baza: studii superioare.
- de specialitate: cursuri in domeniul logisticii.

BENEFICII OFERITE

Aceasta este o oportunitate excelenta pentru persoanele ambitioase, orientate spre cariera si care doresc sa faca parte dintr-o companie mare, aflata in permanenta ascensiune.
Oferim un pachet salarial competitiv, oportunitati pentru realizarea de bonusuri si beneficii suplimentare si de asemenea un potential exceptional de crestere si dezvoltare a carierei.

Woodcote Romania este o companie care activeaza din anul 1999 pe piata materialelor pentru constructii: amenajari interioare, acoperisuri usoare, izolatii si sisteme pentru fatada. Incepand cu octombrie 2006 Woodcote Romania face parte din grupul Wolseley Plc. (www.wolseley.com) numarul unu mondial in distributia de sisteme sanitare si de incalzire si un furnizor important de materiale de constructii si servicii de profil