Director National Vanzari

Adecco Resurse Umane

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Definirea si structurarea strategiei, procedurilor si a instrumentelor specifice pentru principalele procese de vanzari: planul anual de vanzari, obiectivele de vanzari, implementarea proiectelor de trademarketing, pozitionare - analiza pietei, monitorizarea concurentei, pozitionarea produselor, stabilirea preturilor, segmentarea pietei;
- Definirea programelor si initiativelor specifice zonelor de vanzari: target, redesign structura sistem de comisionare si modalitate de organizare echipa de vanzari, regandire sistem de rapotare;
- Formularea si propunerea de sugestii de vanzare si de crestere a cifrei de vanzari, recomandarea optimizarii proceselor existente si initierea de proiecte adresate oportunitatilor identificate pe piata;
- Definirea strategiilor de abordare si de pozitionare a companiei in relatie cu partenerii de business specifici canalelor de vanzare
- Negociaza clauzele contractuale contractuale anuale si politica generala de discount-uri in relatie cu canalele de vanzare specifice companiei;
- Definirea obiectivelor si indicatorilor de masurare si control pentru principalele procese de vanzare, urmarind operationalizarea lor la nivelul portofoliului global al companiei;
- Stabilirea si monitorizarea KPI pe fiecare zona, canal de vanzare si partener de business in parte;
- Coordonarea echipelor zonale din subordine.

CERINTE

- Studii superioare finalizate;
- Minim 3 ani experienta in activitatea de vanzare, de preferinta in FMCG;
- Minim 2 ani experienta in managementul unei echipe de vanzari;
- Orientat spre decizii strategice si cu impact in business;
- Implicat in construirea de sisteme de masurare a performantei si monitorizare echipa de vanzare;
- Personalitate proactiva, gandire strategica si orientare spre solutii.

Avand deschise peste 6.600 de birouri in 70 de tari ale lumii, Adecco este liderul mondial in domeniul resurselor umane ce ofera servicii de selectie si recrutare, gestiune de personal temporar sau permanent, calcul salarial si testare. Adecco in Romania este la momentul actual lider de piata, cu birouri deschise in 8 orase, si reusind in 2005, urmare a cererilor inregistrate, sa ofere candidatilor sai peste 2.500 de noi locuri de munca.