Cautam Web Designer pus pe treaba (si glume :)

Bloomanity SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Hei, ma bucur ca esti interesat de job-ul pe care il avem de oferit.

Sper ca esti o persoana zambareata, careia ii place sa faca design mai mult decat sa doarma si vrei sa iti gasesti job-ul in care talentele si munca ta vor fi apreciate din toate punctele de vedere.

Dar ca sa nu iti pierdem timpul, si sa nu fii nevoit sa citesti un anunt plictisitor pentru ca apoi sa iti dai seama ca nu esti potrivit pentru job-ul nostru, vrem sa incepem cu lucrurile “naspa”.

Nu aplica daca:

- nu ai absolvit liceul
- nu scrii repede pe calculator
- nu stii ce e bootstrap si nici nu vrei sa inveti
- nu iti place sa primesti feedback
- nu esti o persoana organizata si harnica
- nu iti place sa lucrezi sub presiunea deadline-urilor

Tipuri de activitati pe care le vei avea de facut:

- creezi layout-uri pentru pagini web persuasive
- creezi bannere atractive pentru Facebook si Google (poate chiar animate)
- faci research ca sa te inspiri din modele care convertesc mai bine
- primesti feedback si sa ajustezi designul pentru conversii cat mai bune
- ajuti la implementarea designului in WordPress (daca poti sa o faci chiar tu e un mare avantaj)
- te hidratezi bine ca sa “curga” ideile :))

Cum aplici pentru Job ?
Te rog sa ne trimiti un email la adresa recrutare.wd@bloomanity.com cu subiectul: Aplicatie pentru Web Designer. Nu luam in considerare aplicatiile care nu vor fi trimise la adresa recrutare.wd@bloomanity.com si / sau nu vor contine ceea ce specifica acest anunt. In e-mail, te rog sa ne scrii urmatoarele 3 lucruri:

- Raspunsul la intrebarea: Top 3 motive pentru care ar trebui sa te angajam :)
- Profilul tau de Facebook.
- Un link catre un portofoliu (sa ne arati ce ai mai facut pana acum).

Iata si descrierea detaliata a postului, mai jos.

Post:

- Web Designer

Responsabilitati cheie:

- Sa creezi layout-uri pentru pagini web persuasive
- Sa creezi bannere atractive pentru Facebook si Google (poate chiar animate)
- Sa faci research ca sa te inspiri din modele care convertesc mai bine
- Sa primesti feedback si ajustezi designul pentru conversii cat mai bune
- Sa ajuti la implementarea designului in WordPress (daca poti sa o faci chiar tu e un mare avantaj)
- Sa gasesti cele mai potrivite imagini pentru ce ai nevoie si sa le cumperi
- Sa te implici in imbunatatirea unui design chiar si dupa ce a fost “urcat" online
- Sa optimizezi imagini, headere si butoane.
- Sa te hidratezi bine ca sa “curga” ideile :))

Departament si sef direct:

- raspunde catre Office Manager si CEO

Abilitati, talente si competente:

- nivel de educatie: studii superioare;
- experienta in domeniu: suficienta cat sa ai un portofoliu si sa stii ce inseamna bootstrap;
- certificari: nu este necesara o anumita diploma; ceea ce faci tu se vede si conteaza;
- persoana proactiva si cu spirit de initiativa
- pasiune pentru design si psihologie
- stii photoshop cu ochii inchisi si legat cu mainile la spate :))
- talentul de a combina ideile (texte) cu imagini in layout-uri convingatoare si frumoase
- talentul de a transforma concepte abstracte ca “frumos” si “elegant” in obiecte vizibile pe ecranul calculatorului
- empatie pentru oamenii care viziteaza un site si tot ceea ce atingi devine “human friendly”
- atentie la detalii (desi oamenii spun despre tine ca te misti repede)
- viteza rapida de tastare la calculator
- deschiderea de a primi feedback si capacitatea de a te adapta dupa feedback-ul primit
- talentul de a duce lucrurile la bun sfarsit chiar si sub presiunea deadline-urile stranse
- abilitatea de a vedea ce poate fi imbunatatit si de a imbunatati lucrurile
- dorinta de a invata de la altii mai buni decat tine
- competente medii sau avansate de WordPress nu sunt obligatorii dar sunt un mare avantaj
- competente de html & css nu sunt obligatorii dar sunt un mare avantaj

CERINTE

Rezumat:

- Scopul acestui post este sa vanda sau sa convinga prin forma grafica. Un designer bun va face layout-uri care tin cont de psihologia utilizatorului, dar si de proportii si reguli estetice. Un web design bun va pune in valoare textul si te face sa il citesti. Rezultatul este ca un numar mare de oameni vor face actiunile pe care le propunem prin text + imagine, fie ca e vorba de un banner sau de un landing page.

Locatie:
Facem 4 minute pe jos din birou de la noi pana la FoodCourt (in Iulius Mall).

Tip job:
Full time, 8+ ore / zi, 5 zile / saptamana

11 motive sa lucrezi cu noi, la Bloomanity:

1. Ai libertatea sa fii tu insuti. Suntem o echipa tanara in care fiecare isi manifesta unicitatea in mod natural. “Sefii" sunt in primul rand parteneri si mentori cu care lucrezi impreuna, nu “superiori” ierarhici.

2. Obtinem rezultate si facem lucrurile sa se intample. Distractia noastra preferata este munca pe care o facem. Ca sa ai succes la noi in echipa, cel mai important este sa iti placa ceea ce faci. Credem ca nu exista performanta decat daca faci ce iti place si ai talent pentru jobul tau. Nu o sa iti cerem sa faci task-uri pentru care nu ai talent sau nu sunt in valorile tale.

3. Ai colegi extraordinari. Oamenii se alatura echipei noastre din 2 motive principale. Cred in ceea ce facem si pentru ca stiu ca aici pot sa creasca cel mai mult.

4. Cresti asa cum nu ai mai crescut inainte. La noi in echipa, oamenii sunt platiti (la propriu) ca sa creasca. Exista un timp special dedicat pentru invatare, si este platit ca si timpul de lucru. Nu mai spunem nimic de cursurile frecvente la care mergem.

5. Faci o munca cu semnificatie. Nu este ca si cum ai lucra pentru vanzarea unui “detergent” sau altceva de care nu isi va aminti nimeni. Ceea ce facem schimba vietile oamenilor si putem sa dovedim asta cu sute de marturii scrise pe care continuam sa le primim in fiecare zi.

6. Recompensam bine atat efortul depus cat si rezultatele. Realizarile tale nu trec neobservate. Ne premiem frecvent pentru ceea ce facem bine si recunoastem meritele fiecaruia.

7. Este un loc de munca unde oamenii rad in mod... natural. Nu ne intelege gresit, suntem disciplinati si lucram sistemic. Dar nu suntem ca intr-o firma unde oamenii rad doar "pe terasa, in pauza”. Noi radem si in birou, in timp ce lucram. Credem ca e esential sa te simti bine in timp ce lucrezi.

8. Lucrezi intr-un loc frumos, cu multa lumina. Avem un birou mic (acum sunt doar 3 camere). Dar este intr-una din cele mai bune cladiri din Cluj. Avem multa lumina si jaluzele colorate. :-)

9. Suntem intelegatori cu timpul. Daca intarzii din cand in cand sau trebuie sa pleci cateva ore pentru un examen stim ca ai sa recuperezi singur acel timp. Nu te verifica nimeni cand pleci pentru ca integritatea proprie te tine responsabil mai mult decat supravegherea altei persoane.

10. Lucrezi pe un calculator de ultima generatie. Fiecare din echipa noastra primeste dupa un timp un Mac. Poate fi un iMac sau un MacBook Air care sa iti faca munca placuta si usoara.

11. Facem surprize misto. E in obiceiurile noastre sa ne surpindem clientii si colegii din cand in cand ca sa le facem ziua mai buna si viata mai frumoasa.

Termen limita pentru aplicare: Marti, 31 Mai 2016

Bloomanity este o “editura” de secolul 21 care face tot ceea ce are nevoie un autor ca sa-si impartaseasca mesajul cu cat mai multi oameni. Echipa Bloomanity sunt “oamenii din spatele cortinei” care sustin autorul la impachetarea irezistibila a mesajului sau in produse si servicii, le promoveaza online inteligent si au grija de toate aspectele administrative in relatia cu clientii. Misiunea lor este sa imbunatateasca viata altor oameni.