Asistent social proiect

FRCCF

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Evaluează nevoile tinerilor
-obţine informaţii din toate sursele relevante
-viziteaza familia tânărului asistat, alte instituţii, organizaţii
-verifică criteriile de selecţie a beneficiarilor
-identifică problemele, nevoile adolescentului
-completează fişa de evaluare iniţială, ancheta socială şi raportul de vizită
-implica membrii echipei multidisciplinare în evaluarea iniţială a cazului
-completează, colectează documentele necesare furnizării servicilor
2. Selectează beneficiarii conform criteriilor de selecţie ale proiectului
3. Propune programe de intervenţie personalizată persoanei asistate conform standardelor
-elaborează un plan de interventie personalizată
-discută cu tânărul rezultatele evaluării iniţiale, nevoile identificate
-discută cu membrii echipei multidisciplinare, coordonatorul centrului dificultăţile în realizarea obiectivelor
-redactează şi implementează minim 50 programe personalizate de intervenţie/an
-implementeaza, monitorizeaza si evalueaza proiectul de mentorat
4. Implementeaza măsurile de protecţie/asistare
-se asigură că beneficiarul primeşte serviciile de care are nevoie
-comunică cu beneficiarii, colegii, supervizorii, colaboratorii privind cursul interventiei
-ofera suport beneficiarilor în realizarea obiectivelor din planul de interventie personalizat
-mediază serviciile
-monitorizează cursul interventiei
-evaluează rezultatele obţinute

CERINTE

1. Studii superioare in asistenta sociala
2. Experienta in munca de asistenta sociala cu copiii//tinerii
3. Specializare in protectia copilului (avantaj)
4. Flexibilitate

BENEFICII OFERITE

1. Posibilitate de dezvoltare profesionala
2. Munca in echipa
3. Posibilitatea de a contribui la dezvoltarea personala a tinerilor din cadrul proiectului "Clujul Are Suflet"

Postul este cu durata determinata, de 5 luni

Doar candidatii selectati vor fi contactati!

Misiunea Fundaţiei Române pentru Copii, Comunitate şi Familie este sprijinirea copiilor vulnerabili şi marginalizaţi, pentru ca aceştia să crească într-un mediu familial protector şi să beneficieze de educaţie şi de serviciile medicale de care au nevoie.

De 16 ani, FRCCF derulează proiecte în Transilvania şi este una dintre cele mai mari şi mai stabile organizaţii neguvernamentale româneşti din domeniul protecţiei copilului.