Asistent social

Fundatia Romana pentru Copii, Comunitate si Familie

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Realizează evaluarea iniţială, selectează şi consiliază educaţional copiii în risc de eşec/abandon şcolar şi părinţii acestora
- Elaborează şi implementează planuri de intervenţie
- Monitorizează şi evaluează situaţia familială, şcolară, rezultatele intervenţiei

CERINTE

-Studii de asistenţă socială
-Abilităţi de relaţionare, organizare, muncă în echipă, în cadrul centrului comunitar
-Constituie avantaj specializările postuniversitare sau experienţa relevantă în domeniul social, al protecţiei copilului, psihologiei vârstelor.

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru plăcut
- Standarde profesionale înalte
- Posibilitate de dezvoltare profesională

Doar candidatii ale caror Cv-uri vor fi selectate vor fi contactati.

Misiunea Fundaţiei Române pentru Copii, Comunitate şi Familie este sprijinirea copiilor vulnerabili şi marginalizaţi, pentru ca aceştia să crească într-un mediu familial protector şi să beneficieze de educaţie şi de serviciile medicale de care au nevoie.

De zece ani, FRCCF derulează proiecte în Transilvania şi este una dintre cele mai mari şi mai stabile organizaţii neguvernamentale româneşti din domeniul protecţiei copilului. În prezent, programele sale cuprind judeţele Cluj, Bihor şi Satu Mare. Sprijinul este acordat prin programul de dezvoltare comunitară urbană derulat prin intermediul centrelor comunitare, prin programul de dezvoltare comunitară rurală şi prin cel de prevenirea a pericolelor migraţiei şi a traficului de minori.

Fundaţia Română pentru Copii, Comunitate şi Familie anunţă concurs pentru postul de asistent social, în cadrul proiectului "Vreau să termin şcoala şi eu!" proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial “Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013”.