AREA SALES MANAGER - ADM FARM

SC ADM FARM SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• coordonarea echipei de vanzari din zona arondata;
• stabilirea targetului de vanzari si supervizarea indeplinirii lui pentru echipa de vanzari pe care o coordoneaza, asigurand conditiile necesare dezvoltarii acesteia;
• coordonarea si elaborarea bugetului de vanzari la nivel zonal;
• stabilirea dimensiunii si a repartitiei fortei de vanzari pentru zona de care raspunde;
• supervizarea si mentinerea relatiei cu autoritatile si casele de asigurari de sanatate, daca este cazul, la nivel local si regional;
• rezolvarea, impreuna cu departamentul juridic, a problemelor aparute in relatiile cu clientii arondati zonei;
• urmarirea rapoartelor de vanzari la nivel regional;
• implementarea/ supervizarea politicii comerciale si de credit control la nivel zonal;
• dezvoltarea strategiei de vanzari pentru zona de care raspunde;
• evaluarea, instruirea si coaching-ul echipei de vanzari din subordine;
• stabilirea target-ul pentru clientii din zona si arondarea lor reprezentantilor de vanzari;
• monitorizarea targetul de vanzare/ incasare si a indicilor de profitabilitate;
• monitorizarea in totalitate a conditiilor de business si a feedback-ul de la clienti prin vizite duble la clienti impreuna cu reprezentantii de vanzari;
• obtinerea datelor, analizarea si propunerea conditiilor speciale de vanzare pentru clientii din zona Cluj
• asigurarea necesarul de informatii necesare din piata, analizarea si transmiterea catre departamentele de suport (Marketing, Credit Control, Relatii cu beneficiarii, etc.);
• colaborarea cu departamentul de Resurse Umane in vederea recrutarii/ angajarii fortei de vanzari necesare.

Pozitia se subordoneaza/ raporteaza Directorului de Filiala/Directorului National de Vanzari.

CERINTE

• studii superioare;
• experienta in vanzari in domeniul farmaceutic (relatia cu farmaciile);
• cunoasterea pietei farmaciilor din zona Cluj constituie un avantaj ;
• abilitati de comunicare (impact si influenta,team-builder;
• orientarea catre dezvoltatea profesionala a echipei;
• leadership si initiativa;
• atitudine proactiva si rezolutiva;
• gandire analitica si strategica, abilitati organizatorice si de planificare;
• implicare organizationala (abilitatea de a-si alinia propriul comportament la nevoile, prioritatile si obiectivele organizatiei si de a actiona in aceasta directie);
• foarte bune abilitati de operare PC: Excel,Word, PowerPoint;
• disponibilitate la deplasari si la program flexibil de lucru;
• carnet conducere cat.B.

BENEFICII OFERITE

• pachet de beneficii atractiv;
• oportunitati deosebite de dezvoltare a unei cariere in piata distributiei de medicamente;

*Numai candidatii selectati vor fi contactati pentru stabilirea unui interviu.

Infiintata in 1998, cu capital integral romanesc, ADM Farm a reusit sa se impuna drept o companie eficienta, serioasa, pentru care cele mai importante sunt cerintele si necesitatile clientilor ei. Cifra de afaceri a crescut continuu, de la an la an fapt ce a dus la plasarea ADM Farm intre primii 5 distribuitori din Romania.
Detalii pe www.admfarm.ro