Analist financiar

Banca Transilvania

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Participa la intocmirea unor tablouri de bord cu principalii indicatori financiari privind evolutia patrimoniala si profitabilitatea bancii si urmareste evolutia acestora;

2. Participa la dezvoltarea unor modele financiare cantitative complexe in functie de solicitari, si monitorizeaza evolutia informatiilor financiare raportate.

3. Participa la intocmirea unor rapoarte de ananliza financiara pe baza indicatorilor de performanta (KPI), a indicatorilor de prudentialitate CAMPL si a indicatorilor de conformitate raportati catre contractorii externi de imprumuturi;

4. Participa la intocmirea unor rapoarte privind evolutia cheltuielor de capital si admistrative ale bancii si identifica factorii de moderare a acestora in raport cu extinderea bancii;

5. Participa intocmirea si monitorizarea profitabilitatii pe linii de afaceri etc.

6. Intocmeste alte rapoarte solicitate de catre seful ierarhic sau Directorul Financiar sau documente specifice activitatii compartimentului;

CERINTE

1.Studii superioare economice finalizate;

2.Minim 3+ ani de experientă în activitatea financiara sau analitica;

3.Nivel mediu limba engleza (conversational, scris , citit);

4.Cunostinte temeinice de contabilitate si raportare conform IFRS, capacitatea de intelegere si aplicare a politicilor contabile , a proceselor si controalelor;

5.Cunostinte excelente de utilizare Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint etc) si abilitati de invatare rapida a utilizarii sistemelor si aplicatiilor interne ale bancii ;

6.Capacitate de analiza si sinteza, acuratete, atentie vizuala si mentala sustinuta in activitatea zilnica;

7.Atitudine pozitiva, curiozitate, dinamic, adaptabil, bun comunicator, spirit de echipa, bine organizat .

BENEFICII OFERITE

1.pachet de beneficii atractiv;

2.ocazia de a face parte dintr-o echipa tanara si entuziasta;

3.traininguri de pregatire si perfectionare profesionala;

4.oportunitati de dezvoltare a carierei;

5.performante apreciate si recompensate.

DESCRIEREA FIRMEI

Piesa centrala a GRUPULUI FINANCIAR BT
Management international
15% BERD – actionariat si peste 500 de banci corespondente in intreaga lume
Emitent transparent la Bursa de Valori Bucuresti
Peste 500 unitati in toata tara
Vizeaza calitatea si excelenta bancara, flexibilitate,
concept puternic de «client service»