Administrator Storage & Networking

Banca Transilvania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigurarea suportului tehnic pentru echipamentele IT bazate pe sisteme Linux/Unix, storage-uri de date si infrastructura de retea din centrul de date al bancii.
Utilizarea si dezvoltarea sistemelor de monitorizare, planificare interventii proactive asupra sistemelor IT
Asigurarea capacitatii si performantelor sistemelor IT conform specificatiilor date din faza de proiect
Participa la elaborarea documentatiilor tehnice si a procedurilor de lucru a sistemelor pe care le administreaza
Colaboreaza cu dezvoltatorii de aplicatii in vederea asigurarii functionarii continue conform SLA-ului agreeat
Mentinerea, dezvoltarea si executia planurilor de Disaster Recovery din zona Unix/ Storage
Participarea in proiectele bancii dpdv tehnic in dezvoltarea sistemelor IT.
Coopereaza cu personalul IT din banca precum si cu furnizorii de servicii externi

CERINTE

Absolvent de universitate tehnica in domeniul tehnologiei informatice
Foarte bune cunostinte tehnice si experienta relevanta in proiecte care sa acopere urmatoarele tehnologii/produse:
- Data storage :
o Administrare/monitorizare storage SAN si NAS
o Administrare/monitorizare retea SAN – FC, FCoE
o Replicare sincrona/asincrona
- Networking
o Tehnologii de cablare/redundanta in data-center
o Design de retele : access/distribution/core si extern/DMZ/intern
o High-availability in data-center : load ballancing si agreagare de trafic, HSRP.
o Switching : VLAN / STP / VTP .
- Linux (SuSE, RedHat/Oracle Enterprise Linux) :
o Administrare
o Securizare acces
o Monitorizare performante : capacity management, alertare
o Tehnici/protocoale de high-availability, virtualizare
Unix (HP-UX)
o Administrare/monitorizare
o Virtualizare vPAR / nPAR
- Computer architecture :
o servere x86
o blade servere
o HP Integrity server: RX, Superdome
o ILO/ILOM
o Controlere SCSI si RAID
o Placi HBA

Experienta dovedita de minim 3 ani in tehnologiile enumerate mai sus
Bune abilitati in rezolvarea problemelor
Rezistenta la stress
Abilitati de comunicare si colaborare
Team player
Atitudine “can do”.

BENEFICII OFERITE

•pachet de beneficii atractiv;
•ocazia de a face parte dintr-o echipa tanara si entuziasta;
•traininguri de pregatire si perfectionare profesionala;
•oportunitati de dezvoltare a carierei;
•performante apreciate si recompensate.

DESCRIEREA FIRMEI

Piesa centrala a GRUPULUI FINANCIAR BT
Management international
15% BERD – actionariat si peste 500 de banci corespondente in intreaga lume
Emitent transparent la Bursa de Valori Bucuresti
Peste 500 unitati in toata tara
Vizeaza calitatea si excelenta bancara, flexibilitate,
concept puternic de «client service»