ELECTROMECANIC

SCANIA ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- executa reparatia mecanica / electrica si intretinerea curenta mecanica / electrica asa cum a fost instruit de Seful de Echipa sau de cel care il inlocuieste pe acesta, folosind informatia din schema de montaj si din manualele pentru componentele electrice;
- detecteaza erori / defectiuni, verifica si seteaza sistemele electromecanice;
- face reparatii pe loc la componentele si sistemele mecanice, pneumatice si hidraulice identificand si intelegand informatia respectiva ;
- executa operatii care fac parte din oferta service-ului si contribuie la perfomanta generala a service-ului, in cazul in care nu are de efectuat reparatii si intretineri de natura mecanica / electrica ;
- monteaza accesorii si echipamente specifice pe vehicule;
- se asigura ca reparatiile si intretinerea curenta sunt executate in conformitate cu instructiunile elaborate de firma mama;
- ofera suport tehnic clientilor si colegilor;
- informeaza seful ierarhic despre situatiile in care apar deviatii in activitatea sa;
- se asigura ca toate activitatile sunt desfasurate conform politicilor si procedurilor SRO, inclusiv completarea documentelor si a registrelor necesare;
- isi desfasoara munca in concordanta cu instructiunile din comanda de lucru si cu standardele Scania (in intervalul de timp confirmat clientilor);
- semneaza si completeaza corect comanda de lucru cu toate operatiunile efectuate (cand comanda de lucru este terminata);
- intelege si lucreaza conform procedurii de comanda a pieselor de schimb ;
- se mentine informat in legatura cu produsul si participa la cursurile de formare ;
- foloseste si aplica cunostintele dobandite in urma trainingului si isi foloseste abilitatile tehnice si personale la desfasurarea lucrarii alocate ;
- se asigura ca cerintele si asteptarile clientului sunt intrunite prin intermediul calitatii executiei ;
- isi desfasoara munca sau oricare alta activitate respectand atat politica firmei cat si cerintele clientului;
- mentine ordinea si curatenia la locul sau de munca, a atelierului in general si a zonelor comune (toalete, dusuri, sala de mese, vestiar, etc.), atat inauntru cit si afara;
- se asigura ca exista o cooperare buna intre el, colegii de lucru si alte departamente ale firmei, cat si cu clientii acesteia;
- pastreaza sculele ce i s-au incredintat, sculele speciale si echipamentul service curate, in ordine si in siguranta pentru a fi folosite ;
- se asigura ca toate vehiculele si bunurile clinetilor si ale companiei, inclusiv sculele din atelier si echipamentul, sunt manuite corespunzator, cu grija si responsabilitate ;
- afiseaza o tinuta si un comportament profesional cand discuta chestiuni de lucru cu clientii si colegii;
- respecta procedurile de lucru cu sculele speciale si cele de mana;
- respecta normele de protectia muncii ce i-au fost explicate de catre responsabilul cu protectia muncii si Seful de Echipa.

CERINTE

- experienta tehnica (reparatii si intretinere vehicule grele) intr-un service auto;
- studii de specialitate (calificare electromecanic sau echivalent) ;
- cunostinte despre operatiile electromecanice la vehicule;
- licenta valabila pentru vehicule grele;
- cunostinte medii de limba engleza;
- abilitati generale de operare calculator.
- capacitatea de a lucra atat independent cat si ca parte a unei echipe;
- initiativa si capacitatea de a lucra sub presiune;
- capacitate de administrare a propriului timp pentru indeplinirea termenului de predare;
- capacitatea de a cauta continuu solutii la problemele aparute;
- bune abilitati de interactiune cu clientii;
- muncitor, loial, hotarat.

BENEFICII OFERITE

- oportunitati de training si dezvoltare profesionala;
- mediu de lucru profesionist;
- pachet salarial motivant.

AICI ESTE ADEVARATA PROVOCARE! TE ASTEPTAM SA NI TE ALATURI!
Scania opereaza in aproximativ 100 de tari si are mai mult de 35.000 de angajati.
In Romania, Scania are 8 birouri de vanzari si 9 ateliere de service. Viziunea Scania este de a fi lider in industria de profil prin crearea de valoare durabila pentru clienti, angajati, actionari si societate, in general.