DIRECTOR ECONOMIC

S.C.GECOR SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

 calitatea activităţii financiar-contabile a societăţii şi corectitudinea analizelor economice
 menţinerea capacităţii de plată a societăţii
 efectuarea corectă şi la timp a calculului drepturilor băneşti ale personalului angajat al firmei
 îndeplinirea la termen şi în conformitate cu dispoziţiile legale a obligaţiilor faţă de bănci
 întocmirea lunară a balantelor de verificare şi în mod corect a bilanţului contabil
 respectarea disciplinei financiar-valutare
 îndeplinirea la timp şi întocmai a sarcinilor specifice trasate sau stabilite de Directorul General
 calitatea raportărilor şi a informărilor
 stabilirea corecţiilor bugetare şi de executare a acestora (în colaborare cu managementul )
 reprezentarea firmei la întâlniri ce au ca obiect problemele economico-financiare ale firmei
 elaborarea şi comunicarea la nivelul firmei a procedurilor de lucru în probleme de gestiune a patrimoniului
 organizarea inventarierii patrimoniului
Legat de funcţiile manageriale, răspunde de:
 coordonarea eficientă a personalului din subordine
 păstrarea confidenţialităţii informaţiilor legate de firmă
 utilizarea şi păstrarea în bune condiţii a documentelor cu regim special
 respectă prevederile normativelor interne şi procedurile de lucru privitoare la postul său
 adoptă un comportament în măsură să promoveze imaginea firmei
 se implică în vederea soluţionării situaţiilor de criză care afectează firma

CERINTE

 Asigură condiţiile necesare pentru întocmirea documentelor justificative privind operaţiile patrimoniale
 Asigură controlul operaţiunilor patrimoniale efectuate la nivelul firmei, procedeele de prelucrare utilizate, precum şi exactitatea datelor contabile furnizate
 Organizează inventarierea patrimoniului şi valorificarea rezultatelor inventarierii
 Asigură analiza periodică a utilizării şi stării mijloacelor fixe
 Asigură disponibilităţile necesare şi menţinerea în permanenţă a capacităţii de plată a societăţii
 Asigură plata la termen a sumelor ce sunt obligaţia firmei faţă de bugetul de stat, alte obligaţii faţă de terţi
 Asigură desfăşurarea ritmică a operaţiunilor de decontare cu furnizorii şi beneficiarii
 Asigură relaţia cu băncile şi alte instituţii financiare, solicită băncii credite suplimentare
 Desfăşoară activitate de documentare în probleme economico-financiare
 Urmăreşte derularea contractelor speciale
Asigură respectarea legislaţiei fiscale la nivel de firmă
 Se documentează la zi cu privire la legislaţia din domeniul financiar-contabil şi asigură desfăşurarea activităţii financiar-contabile în conformitate cu legislaţia de specialitate
 Asigură respectarea regulilor de întocmire a bilanţului contabil, depunerea la termen la organele de drept .
 Asigură păstrarea documentelor justificative, a registrelor şi a bilanţurilor contabile
 Urmăreşte respectarea legislaţiei fiscale
 Urmăreşte constituirea fondurilor şi utilizarea acestora cu respectarea dispoziţiilor legale
 Exercită controlul financiar preventiv privind legalitatea operaţiunilor
 Analizează indicatorii de afaceri şi îşi exprimă punctul de vedere în legătură cu aceştia
 Sprijină departamentele firmei în analiza indicatorilor proprii

S.C. GECOR SRL desfasoara lucrari de reabilitare si modernizare a drumurilor nationale , judetene si comunale in baza contractelor incheiate cu autoritatile publice,lucrari de intretinere drumuri nationale pe perioada vara-iarna , inclusiv deszapezirea acestora in baza contractelor incheiate