Sales Manager Inputuri Agricole-Zona SUD EST (CL, IL, CT)

Best Corporate Labour Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Sarcini si responsabilitati:
• Zona acoperita cuprinde: Ialomita, Calarasi si Constanta;
• Vanzare inputuri agricole (seminte certificate de porumb, floarea soarelui, grau, rapita, orz, lucerna) catre partenerii agreati distribuitori locali/regionali;
• Promovare directa la fermieri pentru sustinerea vanzarii la distribuitori, a produselor din portofoliu si realizarea bazei de date cu fermierii target pe zona gestionata, in baza criteriilor stabilite;
• Indrumarea potentialilor clienti fermieri spre reteaua de distributie si preluarea comenzilor lor;
• Organizarea actiunilor de marketing (field-days, simpozioane, loturi demo) in zona gestionata;
• Gestionare portofoliu clienti-Intocmire dosare client nou, ofertare, incheierea contractelor anuale si a anexelor pe campanie, preluare comenzi, gestionarea prompta a situatiilor aparute in zona;
• Implementarea si gestionarea programelor de promovare puse la dispozitie pentru dezvoltare de fermier, de produs;
• Implementarea si gestionarea programelor de incentivare agenti distribuitori, a campaniilor de vanzari prin vouchere;
• Follow-up, consultanta catre fermier.
• Consolidarea retelei de distribuitori agreati in zona arondata;
• Analiza competitiei din zona arondata;
• Participarea la definirea planului de vanzari si a politicii comerciale;
• Propune si implementeaza strategii de dezvoltare a zonei pe termen mediu/lung;
• Intocmire situatii si rapoarte centralizate privind activitatile desfasurate (fise distribuitori, situatii centralizate privind fermierii vizitati pe judete, planning al activitatii saptamanale, rapoarte de piata, evaluari distribuitori post campanii, forcasting de vanzari pe zona, rapoarte evenimente organizate, fise de feed-back participanti la evenimente, situatii cu loturi infiintate, cu evenimente planificate si alte rapoarte specifice solicitate in mod ocazional in functie de proiecte).
• Realizare obiectivelor cantitative si calitative agreate pe fiecare campanie agricola.

CERINTE

• Domiciliul in Ialomita sau Calarasi (sau zonele limitrofe);
• Experienta de minim 2 ani in vanzare de inputuri agricole (seminte);
• Experienta in consiliere agricola;
• Cunostinte tehnice solide in cultura produselor agricole, protectia plantelor, agrotehnica;
• Cunoasterea pietei input-urilor agricole;
• Viziune globala asupra pietei produselor agricole, principalilor actori si mecanismelor de piata;
• Dispus la deplasari frecvente, peste 75% din program;
• Abilitati excelente de comunicare, relationare interpersonala;
• Fire deschisa, receptiva, cu abilitati de lucru în echipa si automotivare profesionala.
• Proactivitate si implicare, seriozitate, responsabilitate, orientare spre rezultate;
• Foarte bune abilitati de negociere, de persuasiune, de organizare si planificare;
• Inovator, perseverent, adaptabil;
• Prezenta personala impecabila.

BENEFICII OFERITE

• pachet salarial motivant;
• sistem bonusare.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.